تبلیغات در انجمن فیش فیش
نام کاربری:  
گذرواژه‌:     
جهت نام نویسی (ثبت نام - عضویت) در انجمن ماهیگیری فیش فیش اینجا کلیک کنید

.: در انجمن ماهیگیری فیش فیش کوشش شده تا از واژگان پارسی به جای واژه های بیگانه بکار گیری شود :.

.: احترام و همکاری با مامورین محیط زیست احترام به طبیعت و نشانگر فرهنگ و شخصیت شماست :.

مشاهده‌ی نسخه‌ی قابل چاپ - اشنایی با گربه ماهی
ارسال پاسخ  ارسال موضوع 
 
امتیاز موضوع:
  • 19 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اشنایی با گربه ماهی
نویسنده پیام
mohamad
مدیر کل انجمن
*


مدیر کل انجمن

وضعيت : آفلاین
ارسال‌ها: 1,340
تاریخ عضویت: بهمن ۱۳۹۱
اعتبار: 3278
نام واقعی : محمد
مکان زندگی : اصفهان
روش ماهیگیری : قلاب به روش سنتی
مکان ماهیگیری :  درودزن - چغاخور - کارون 4
ماهی های من : زردپر - قزل - کپور

ارسال: #1
Mohem 
اشنایی با گربه ماهی

Highslide JS
 
نام فارسی:  گربه ماهی بزرگ 
نام بومی :  گلو
نام انگلیسی :  Giant catfish 
نام علمی:  Arius thalassinus
تیره: Ariidae[/font]
 
ویژگیها مورفولوژی
فرم و رنگ بدن : دارای بدنی کشیده و سر فشرده است که در بالا بدست سپرهای استخوانی دانه دار استوار شده است.رنگ بدن آن در سطح پشتی و سوی ین سیاه مگرایش به آبی و در ناحیه شکمی سفید کدر و نوک باله ها سیاه رنگ است.
باله ها: نخستین باله پشتی و سینه ای هر کدام دارای یک خار قوی است.  باله دمی دو شاخه و باله مخرجی کوتاهی دارند و دارای یک بالچه  پیشرفت یافته است.باله مخرجی ۱۸-۱۵ شعاع نرم دارد.باله پشتی در روبه رو فاصله بین باله سینه ای و شکمی قرار دارد و دارای یک خار  گزنده و در جلو  ۷ شعاع نرم دارد.باله های سینه ای طویل ،با یک خار تیز و باله های شکمی فاصله زیادی با باله های سینه ای داشته که دارای یک خار و 5 شعاع نرم است.
فلس: بدن لخت و بدون فلس است ولی خط جانبی واضع بوده و راه کمابیش منحنی را برپا می دهد.
دندان: دهان در این ماهی بزرگ،اخره عرضی یا هلالی و فک بالایی کم و بیش برجسته و دندانها در هر دو فک کرکی شکل است. دندانهای سقف دهان در هر سوی سه گروه بوده و یک مثلث برپا می دهند که قاعده آن به سوی داخل است.  دندانهای کامی درهم امیخته ی شکل ،هم اندازه و در هر سوی در دو تکه بیضوی کشیده و مجرا که یکی در زیر دیگری واقع شده اند قرار دارند که تکه جلویی کوچک تر است.
درازا: بیشینه درازای بدن ۱۸۵cm و درازا استاندارد آن ۳۰cm است.
سایرویژگیها: سیبلکهای زوج در فک بالایی ،فک پایینی باشنده است.سوراخهای بینی خلفی و نزدیک به هم و بدست یک دریچه از هم جدا می شوند.دهانه آبششی کم و بیش منزدیک و پرده های آبششی به تکه رابط پیوسته و پایه های آبششی۹-۵ شماره است.
ویژگیها بیولوژی
مکان زندگی: این ماهی اندازه میانه داشته و در آبهای کناره اب ی به ویژه در نزدیکی دهانه های رودخانه های سکونت دارد و غالبا وارد آبهای شیرین می شود. شنای کندی در آبهای نزدیک بستر دریا دارند.
تغذیه: گوشتخوار است.
پراکنش: سراسر خلیج فارس و دریای عمان،  اقیانوس هند،مجمع الجزایر مالایا و دریاهای گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا
فراوریمثل: یک ماهی تخمگذار است و  تخمکهای آنها کمابیش بزرگ و در دهان ماهیان نر تا بیرون شدن نوزاد نگهداری می گردند.
ارزش اقتصادی: از دیدگاه اقتصادی ارزش چندانی ندارد، با اینکه شکل زننده ای دارد دارای گوشت خوراکی خوشمزهی است.انبوهی مسلمان (سنی مذهب) این ماهی را مصرف می کنند اما انبوهی مسلمان (شیعه مذهب) به انگیزه نداشتن فلس از آن خوراک دادن نمی نمایند.


[font=arial black,avant garde] اسبله
 
[تصویر:  big-mama[2].jpg]
[font=arial black,avant garde] گربه ماهی اروپایی یا اسبله (Silurus Glanis) یک ماهی آب شیرین بدون فلس است که بواسطه سرتخت و دهان بزرگ و گشادش قابل دریافتن می باشد. دهان او دربرگیرنده خطوطی از دندانهای کوچک بیشمار است. دو سبیل بلند در سوی ین فک بالایی و چهار سبیل کوتاه در سوی ین فک پایینی اش قرار دارد. آن دارای یک باله مخرجي بلند است که تا باله دم دنباله می یابد و داراي شعاع هايي بين 84-92 شماره مي باشد. یک باله پشتی کوچک نوک تیز کم و بیش بسیار جلوتر قرار گرفته است كه شمارگان شعاع هاي نرم آن حدود 3-5 شماره است. اسبله از باله های سینه ای برای گرفتن شکار بکارگیری می کند. با این باله ها یک گرداب کوچک برپایی می کنند تا ترازمندی طعمه را بر هم زنند که دستاورد آن فروبلعیدن راحت شکار در حلق بزرگ ماهی است. اسبله دارای پوست بسیار لیز سبز مایل به قهوه ای است. زیر شکم آنها به رنگ سبز کمرنگ یا سفید می باشد. گربه ماهی اروپایی بیش از 30 سال عمر می کند و شنوایی بسیار خوبی دارد.
[font=arial black,avant garde]  
Highslide JS
[font=arial black,avant garde] تخم ریزی از اغاز فروردین تا اردیبهشت و درجایگاهها پوشیده از گیاهان آبزی صورت می‌گیرد و تخم ریزی در دمای ۱۸ درجه سانتيگراد می‌باشد. جنس‌های نر وماده در کنار کناره اب که پوشش گیاهی فراوانی دارد مکان پسندیده ی را گزینش می‌کنند. اسبله ماده بیش از 30.000 تخم بر هر کیلوگرم از وزن بدن، تخم فراوری می کند. ماهی نر از آشیانه (مکان تخم ریزی) نگهبانی می کند تا بچه ماهی ها سر از تخم در آورند که بسته به درجه حرارت آب می تواند از 3 تا 10 روز به درازا انجامد.
 
[font=arial black,avant garde] اسبله با خوراک دادن از کرمها ، شکم پایان ، حشرات ، سخت پوستان و ماهیها به زندگی خود دنباله می دهد. همچنین قورباغه ها ، موشها ، موشهای صحرایی ، پرندگان آبزی مانند اردکها و مدفوع انسانها و حیوانات را نیز می خورد.
[font=arial black,avant garde]
Highslide JS
 
[font=arial black,avant garde] مکان سکونت :
 
[font=arial black,avant garde] اسبله ها در دریاچه های بزرگ و گود و رودخانه های با جریان کند زندگی می کنند. ترجیح میدهد تا در جایگاهایی بمانند مجراها یا چاله های بیستر رودخانه و نزدیکی درختان غرق شده و غیره اقامت نماید. در نزد اروپائیان یک ماهی خوردنی است و نیز آنها را در استخرهای پرورش ماهی نگهداری می کنند. اگرچه علمای شیعه بنا به عللی همچون عدم وجود فلس بر روی سطح بدن این ماهی خوردن آن را حرام می دانند ولی برادران اهل تسنن از گوشت آن تا جایی که من می دانم، بکارگیری می نمایند. اسبله در دامنه گستردهی از جایگاهها مرکزی ، جنوبی و شرق اروپا و نزدیک بالتیک و همچنین در دریای خزر و رودخانه های منتهی به آن یافت می شوند.
[font=arial black,avant garde]  
Highslide JS
[font=arial black,avant garde] اندازه :
 
[font=arial black,avant garde] این ماهی به درازای بیش از 3 متر و به وزنی بیش از 250 کیلوگرم دست می یابد که از دیدگاه جسه دومین ماهی بزرگ در آبهای شیرین بعد از ماهیهای خاویاری همچون فیل ماهی است (اگرچه در برخي از منابع به درازاي بيش از 5 متر و وزني بيش از 300 كيلوگرم نيز اشاره شده است). بهرحال یک چنین درازا بزرگی بندرت یافت می شود اما تا قدری موثق از 19 کشور در این اندازه گزارش شده است. بیشتر اسبله ها سایزی حدود 130 تا 160 سانتیمتر دارند. ماهیهای بیش از دو متر بیشتر بندرت وجود دارند.
 
[font=arial black,avant garde] تنها اندکی از آنها به شیوه استثنایی تحت شرایط خوب زندگی می توانند به درازای بیش از 2 متر برسند. آنها در جایگاهایی که دارای آب و هوای معتدل ، بدون بازار آزاد و خوراکی خوشمزه محسوب نمی شوند ، بسیار خوب رشد می کنند. رکورد شکار این ماهی که در دانوب کشور رومانی شکار شده ، درازای حدود 3 متر و وزنی حدود 220 کیلوگرم داشته است.
[font=arial black,avant garde]
Highslide JS
 
[font=arial black,avant garde] آگاهی : در برخی از رستورانهای شمال کشور شوربختانه گوشت این ماهی را به جای ماهی اوزون برون برای مشتریان از همه جا بی خبر سرو می کنند. پس در رستورانهایی که بسیار معتبر نیستند اوزون برون سفارش ندهید.دانستنیها ي در مود لجن خار يا همان گربه ماهي ( به شیوه عاميانه )

خانواده ی loricariidae بوده و توانایی همزیستی با ماهیانی چون آنجل ،دیسکیوس و سیچلایدها باربها گورامی ها لوچ ها ودیگر ماهیان را دارا می باشد. کت فیش نیازمند آکواریوم پر گیاهی که گیاهانش دارای رشد تندباشند می باشد. داشتن آبی با جریان ارام مایه بوجود آمدن محیط سالم و مطلوبی برای زيست این ماهی می گردد. داشتن سنگ ها و چوب های داخل آکواریوم موجب برپایی محیطی طبیعی و مکان های مخفی برای این ماهی می شود که این ماهی به چنین جاهای خلوت و مخفی در درازا روز نیاز دارد تا خود را در آن مخفی نماید. کت فیش دردرازا شب فعالتر می شود و نیازمند مکان های تاریک ومخفی است که در درازا روز خود رادر آن پنهان کند.

برای داشتن اکسیژن بسنده براي این ماهی فیلتراسیون پسندیده بسیار حیاتی و ضروری میباشد چنانچه به شیوه پسندیده ی و درست خوب خوراک دادن شوند مدفوع آنها بسیار طویل و بزرگ خواهد شد که در آکواریوم کاراییمنفی گذاشته و بی گمان نیازمند فیلتر کردن می باشد تا بتوانید از شر این فضولات طناب مانند راحت شويد. جایگزینی هفتگی آب و داشتن فیلتر کفی برای رهایی از دست این پس ماندها می تواند سودمند وضروری باشد.اگرکیفیت آب آنها پسندیده نباشد چاله های کوچکی درروی پوسته و باله هایشان بوجود خواهد آمد و اگر اکسیژن بسنده در دسترسشان نباشد بسیار بیشتر به سطح آب می آیند

اگر برای مدت زیادی در آب کمابیش سرد نگهداری شوند شدنی است به بیماری سفیدک مبتلا گردند.بیماری ها ی قارچی یکی از دشواریها گريبان گیر این ماهیها می باشد که د ر صورت بروز لکه هایی مخملی بر روی بدنشان می گردد.

یکی از علایم خارجی این بیماری پیش از بروز لکه ها بر روی بدن و باله ،حالت خواب آلودگی ،کسلی یا بی حالی ماهی است که اگر در این گام دما و اکسیژن آب دلخواه تر گشته و غذای پسندیده بسنده و مقولی در دسترس ماهی قرار گیردمی تواند تا نزدیک زیادی با این بیماری رویارویی کرد.

یکی از مسائل با ارزش و حیاتی این است که آیاغذای بسنده در دسترس ماهی قرار گرفته است؟ کت فیش ها باید دارای شکم بسیار گرد وبرجسته باشند که اگر شکم آنها گود و میان تهی باشد غذای بسنده نداشته اند
[تصویر:  catfish.jpg]

گمان نادرست ی که در مورد این ماهی وجود دارد این است که این ماهی از مانده خوراکهای دیگر ماهیان و با فضولات و پس ماندهای آنها خوراک دادن می کند ولی هرگز نباید این ها برای غذا برای این ماهی تلقی شوند. خوراک دادن این ماهی ها عمد تا از کف آکواریوم بوده و بدست خوراکهای کف رو همچون دل و جگر ، پلت ها و کرم خونی می باشد.

در یک آکواریوم هرگز ازدیادنمی شود. آنها در تونل ها ی حفر شده در کناره اب رودخانه تخم ریزی میکنندماهی نردر این سوراخ زیرزمینی مانده و به نگهبانی از تخمها می پردازد.با این وجود این ماهی ها درآسیای شرقی فلوراید و در برخی نقاط کویینز لند به شیوه تروان در حوضچه هایی تکثیرمی شوند و تاحدود۲۰-۲۵سانتیمتررشد می کنند
امضای mohamad:
.: کپی برداری از نوشتارهاانجمن ازاد می باشد :.

انجمن فیش فیش تنها انجمن فعال در زمینه ماهیگیری در کشور است

در این انجمن صدها نوشتارتخصصی در مورد ماهیگیری - ابزی پروری و ماهی های اکواریومی
قرار دارد که با این وجود باید این انجمن را از کاملترین سایتهای مرجع
ماهیگیری و ماهی شناسی
به زبان پارسی در کشور دانست

این انجمن به تازگی یکساله شده و در اغاز راه است خواهشمندم در تکمیل انجمن
و به روز رسانی ان به ما یاری دهید و در انجمن نام نویسی کرده و در ان مشارکت داشته باشید
جهت فرستادن عکسهای ماهیگیری اینجا کلیک کنید.
جهت فرستادن عکسهای اکواریوم ماهی خود اینجا کلیک کنید.
جهت فرستادن تجربیات و یادبود خود از سفرهای ماهیگیری اینجا کلیک کنید .

۱۱-۲۲-۱۳۹۱ ۱۱:۲۵ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر اعتبار: نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ماهی متحرک

ارسال پاسخ  ارسال پاسخ 
ارسال پاسخ ارسال پاسخ


[-]
Share/Bookmark (Show All)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  کلیاتی درباره گربه ماهی- اسبله mohamad 2 1,523 ۱-۳۱-۱۳۹۳ ۰۸:۴۲ عصر
آخرین ارسال: mahdimi9


.:گاندی : بزرگی و پیشرفت اخلاقی یک ملت را میتوان از رفتاری که با حیوانات دارند، سنجید :.


کاربران حاضر در این صفحه درباره ما دوستان ما

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
انجمن فیش فیش تنها انجمن تخصصی فعال در زمینه ماهیگیری در کشور است

این انجمن در بهمن 91 تاسیس شده و با امید به خدای متعال به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

کپی برداری کلیه مطالب ازاد می باشد

طراحی شده توسط امید کریم زاده در مرجع پارسی مای بی بی اسکین - ویرایش کلی توسط محمد نصری

مشاهده‌ی نسخه‌ی قابل چاپ - اشنایی با گربه ماهی

اشنایی با گربه ماهی

اشنایی با گربه ماهی

اشنایی با گربه ماهی

اشنایی با گربه ماهی
اشنایی با گربه ماهی