امروز: یکشنبه، 30 تیر 1398

تانك ماهي

تانك ماهي

آکواریوم جمعی (Community Aquariums )

در این مقاله سعی می شود اصول اولیه و گونه های مورد استفاده در تانک های جمعی معرفی گردد .

یکی از بهترین امتیازات داشتن تانک جمعی اینست که گونه های جالب از سراسر جهان را در یک تانک جمع آوری می کنید که هم می تواند به عنوان ویترین و هم به عنوان یک آکواریوم زیبا مورد استفاده قرار گیرد .

شما باید قبل از خرید آکواریوم در مورد ماهی مورد نظر تحقیق کنید که می توانید اطلاعات مورد نیازتان را در مقالات سایت یافته و در صورت به وجود آمدن سوالی برای شما آن را در انجمن های تخصصی ماهی و آکواریوم مطرح نمایید .

جامعه :

یک جامعه چیست ؟ فرهنگ لغت Websters جامعه را اینگونه تعریف می نماید :

جمعیت تعامل انواع از افراد (به عنوان گونه) در مکان معمول است .

ما به عنوان نگه دارنده ی ماهی این معنا را گسترش داده و بیان می کنیم آکواریوم جمعی ، مجموعه ای از ماهی ها و گیاهان مختلف است که در کنار یکدیگر هستند ، اما لازم نیست زیستگاه آنها در همان منطقه ی جغرافیایی باشد .

اکنون پس از بررسی تعریفات به جزئیات می پردازیم :

برنامه ریزی :

قبل از شروع به ساخت آکواریوم جمعی خود ، باید درک روشنی از آنچه از تانک خود انتظار دارید و تنظیمات اولیه ی ایجاد یک آکواریوم داشته باشید . اولین هدف از آکواریوم جمعی باید فراهم آوردن محیط سالم ، با ثبات و بدون تنش برای طیف وسیعی از ماهی ها باشد . هدف دوم از راه اندازی آن ، چینش آکواریوم به طریقی است که نمایشی زیبا و لذت بخش داشته باشد و شما به آن افتخار کنید .


تانک جمعی با ظرفیت 60 لیتر

وسایل و تجهیزات :

هر آکواریومی در هر سایزی می تواند برای راه اندازی یک تانک جمعی تنظیم شود ، اما به یاد داشته باشید تانک های بزرگتر اجازه ی انتخاب گونه ها و تعداد بیش تری از ماهی ها را به شما می دهند . هم چنین مزیت آکواریوم بزرگ پایدار بودن بیولوژی و کمتر بودن نوسانات شیمیایی آن است . برای نمونه ما از یک تانک 20 گالنی ( 75 لیتری ) با اندازه های 40*30*60 سانتی متر استفاده می کنیم . مانند تمامی مخزن های دیگر تانک جمعی به فیلتراسیون ، گرمایش ، روشنایی و پوشش به عنوان تجهیزات اولیه نیاز دارد .

فیلترها :

پیش نهاد ما استفاده از یک فیلتر خارجی ( اکسترنال ) قدرتمند است چرا که استفاده از آنها راحت بوده و فیلتراسیون را به خوبی انجام می دهند . فیلتر شما باید قادر باشد در یک ساعت حداقل 4 بار آب آکواریوم شما را از خود عبور داده و گردش دهد که برای مثال تانک نمونه ی ما به یک فیلتر با ظرفیت چرخش حداقل 80 گالن آب در ساعت احتیاج دارد . البته معمولاً اعدادی که روی جعبه فیلترها برای نمایش میزان گردش آب توسط فیلتر نوشته می شود ، میزان واقعی نیست .

استفاده از فیلترهای زیر شنی در تانک توصیه نمی شود ، مخصوصاً تانکی که در آن گیاهان طبیعی کاشته خواهد شد .

بخاری یا آبگرمکن :

شما نیاز به یک درجه حرارت پایدار در آکواریوم دارید که به طور متوسط بخاری با قدرت دو تا چهار وات برای هر گالن آب می تواند درجه حرارت آب را در حالت متعادل نگه دارد . برای تانک نمونه ی ما بخاری با قدرت 100 وات مناسب است .

نور پردازی :

لامپ های فلوئورسنت ( مهتابی ) برای تانک مناسب است که می توانید آنها را در اندازه ها و رنگ های مختلف بیابید . اگر شما قصد نگهداری از گیاهان طبیعی دارید ، به دو تا چهار وات روشنایی برای شاداب نگه داشتن آنها نیاز دارید . این مثال بدین معناست که شما بیش از یک مهتابی نیاز دارید . قدرت جدید لوازم را فشرده می کند و توان ایده آل برای گیاهان را فراهم می کند . اگر شما از گیاهان پلاستیکی استفاده می کنید ، یک نور نسبی کافی خواهد بود .


آکواریوم جمعی گیاهی با فایترهای زیبا و نورپردازی مناسب

پوشش :

برای آکواریوم درپوش مورد نیاز است ، چرا که ماهی را در تانک نگه داشته ( از پریدن ماهی به بیرون جلوگیری می کند ) و سبب کاهش تبخیر آب تانک می شود . دو نوع پوشش در دسترس است ، پوشش پلاستیکی کاپوتی که منطبق بر تانک بوده و می تواند آن را جذاب جلوه دهد و درپوش شیشه ای که متناسب با چارچوب آکواریوم ساخته می شود .

توصیه ما استفاده از درپوش شیشه ای به دلیل چند کاره بودن آن است، شما می توانید وسایل روشنایی را به آن اضافه کنید و آنها را از جلو تا عقب برای تنظیم مناسب انتقال دهید ، تمیز نگه داشتن آن هم خیلی آسان است . درپوش های پلاستیکی جذاب هستند ولی اجازه ی افزودن نور اضافی به تانک را نمی دهند .

آکواریوم گیاهی

راه اندازی :

راه اندازی تانک نیاز به طی مراحل طبیعی طرح ریزی شده دارد .نحوه اضافه کردن ماهی به اكواريوم

ماهی های تانک جمعی

نحوه اضافه کردن ماهی به اكواريوم :

روش معمول آماده سازی آکواریوم جمعی ، آکواریومی شامل ماهی ها و گونه های گیاهی از طیف گسترده ی جغرافیایی است که شبیه آن چیزی است که خواهان آن هستیم و به آن احتیاج داریم .

خواهان آن هستیم و به آن احتیاج داریم ؟ به این معنی که مطمئن شوید جامعه ی شما ماهیانی دارد که PH ، سختی ، دمای مورد نیاز و سایر عادت های یکسان دارند .

یک جمع سیچلاید را نباید با جمع تترا مخلوط کنید ، مگر آنکه بخواهید یک جمع از سیچلایدهای چاق داشته باشید .

PH و سختی آب را می توان تا حدی تغییر داد ، اما امروزه بیش تر ماهی ها در فلوریدا و سنگاپور تکثیر می شوند و به گونه ای هستند که می توانند با شرایط متعادل تانک وفق بگیرند . به طور متوسط آب تانک ماهیانی که تکثیر می شوند ، راحت تر از آب آن ها در محدوده بومی آنها است . این بدان معناست که ماهی می تواند در PH و سختی بالای آب زنده بماند که ایده آل تانک جمعی ما می باشد .

این برای شما که مایل به داشتن ترکیب رنگی کاملی از ماهیان هستید مناسب است ، هم چنین شما خواهان جایگیری ماهی ها در مکان های مختلف تانک هستید . شما ماهیانی می خواهید که در کف ، میانه و بالای آب حرکت کنند . این می تواند شامل ماهیان سرزنده و موقر ، شبگرد و روزگرد ، بزرگ و کوچک باشد ، فقط در مورد هر چیزی به خاطر داشته باشید آنها باید درخور تعریف جامعه ی مناسب باشند .

اکنون می توانیم در مورد اضافه کردن ماهی برنامه ریزی کنیم . در ابتدا باید دید تانک شما ظرفیت پذیرش چه تعداد ماهی را داراست ؟ این سوال آسان به نظر می رسد ولی تا به حال بحث های زیادی در مورد آن شده است .

 اما قاعده ی کلی برای ظرفیت پذیرش تانک =

برای هر گالن (3.78 لیتر ) آب ، یک ماهی بالغ با اندازه ی نیم تا یک اینچ ( 2.54 سانتی متر ) مناسب است .

 

p.MsoNormal { margin: 0in 0in 0.0001pt; text-align: right; direction: rtl; unicode-bidi: embed; font-size: 12pt; font-family: "Times New Roman"; }table.MsoTableGrid { border: 1pt solid windowtext; text-align: right; font-size: 10pt; font-family: "Times New Roman"; }

تانک جمعی گیاهی

تعداد در مورد گونه های ماهی ، فیلتراسیون و مدیریت تانک متفاوت است ، هم چنین باید جا به جایی آب ناشی از شن ها و دیگر تزئینات را در نظر بگیرید . تانک 20 گالنی نمونه ی ما تنها 16 گالن آب در خود جای می دهد . به یاد داشته باشید که یک ماهی یک اینچی که تا شش اینچ رشد کرده ، به عنوان شش اینچ از ظرفیت محاسبه می شود . تانک 20 گالنی ما بین 8 تا 16 اینچ ماهی نگه می دارد .

همه ی مخازن قبل از ورود ماهی باید طی یک چرخه ی بیولوژیک برای زندگی ماهی ها امن شوند که معمولاً با اضافه کردن تعداد کمی از ماهیان مقاوم ، اجازه ی سکنی گزیدن به باکتری ها در تانک داده می شود . اطلاعات بیش تر در مورد چرخه ی نیتروژن

قبل از اینکه به خرید ماهی اقدام کنید ، طرز رفتار آن ها را مشاهده کنید و مطمئن شوید آن ها بیمار نیستند ، باله های آن ها به طور کامل باز است و فعالانه شنا می کنند . هم چنین می توانید از فروشنده بخواهید مقداری غذا به آن ها دهد تا غذا خوردن ماهی ها را هم مشاهده کنید . بیماری ها و انگل ها در فروشگاه های ماهی خیلی رایج هستند ، بنابراین دانستن اطلاعات کافی در این مورد ضروری است . اطلاعات بیش تر در مورد بیماری ها

در شرایط ایده آل شما باید تانک قرنظینه داشته باشید ، جایی که ماهی تازه وارد را به مدت یک ماه در آن نگه می دارید تا به انگل ها و بیماری ها ( در صورت وجود در بدن ماهی ) اجازه ی نمایان شدن دهید و در این صورت بتوانید ماهی را با داروی مربوطه درمان نمایید.

هنگامی که شما در نهایت ماهی خریداری می کنید ، آنها باید در کیسه های پلاستیکی پر از هوا باشند و نباید آن ها را مستقیماً به تانک انتقال دهید . با توجه به اینکه دما و PH آب تانک شما متفاوت است ، عاقلانه است اجازه دهید کیسه 20 دقیقه در روی آب شناور باشد ، سپس می توانید کیسه را باز کنید ، ماهی و آب را درون ظرف کوچکی بریزید و طی یک ساعت به آرامی مقداری از آب تانک به آب ظرف اضافه کنید ، چرا که با این کار به ماهی اجازه می دهید تا بدن خود را با تفاوت پارامترهای آب تانک شما وفق دهد . پس از این کارها شما می توانید ماهی را به تانک انتقال دهید ، ولی هرگز نباید آبی که ماهی را با آن خریداری کرده اید به تانک بریزید و بهتر است آن ها را به آرامی گرفته و به تانک انتقال دهید .

ماهی های مناسب :

در اینجا لیستی از ماهیان مناسب برای نگهداری در آکواریوم های جمعی آماده کرده ایم که باید در نظر داشته باشید ماهیان زیادی هستند که می توانند در تانک جمعی شما قرار گیرند و تنها باید خوب در مورد آن ها تحقیق نمایید . در اینجا حداکثر طول رشد ماهی ها ذکر شده تا شما بتوانید با توجه به ظرفیت تانک خود برای خرید آنها برنامه ریزی کنید . توجه داشته باشید بسیاری از این ماهیان ( همچون تتراها ) ترجیح می دهند در گروه های شش تایی و بیش تر نگهداری شوند و لازم است در برنامه ریزی خود این نکته را نیز مد نظر داشته باشید .

تتراهای نئون

 

تترا ها ( Tetras )

نام

حداکثر اندازه ( اینچ )

نئون (Neon)         

1.5

کاردینال (Cardinal)

2.0

لیمویی (Lemon)

2.0

بیوه سیاه (Black widow)

2.5

چشم چراغی (Glowlight)

1.5

رامی نوز (Rummy-nose)

2.0

ماهی تبری (Hatchet fish)

2.5

باله خونی (Bloodfin)

1.5

بلیدینگ هارت (Bleeding Heart)

2.0

شعله ای (Flame)

1.5

نئون سیاه (Black neon)

2.0

دالر نقره ای (Silver dollar)

3.5

پنگوئنی (Penguin fish)

2.5

زبرا دانیوهای قرمز

سیپرینید ها (CYPRINIDS)

نام

حداکثر اندازه ( اینچ )

بارب دلقک (Clown Barb)

4.0

رزی بارب (Rosy Barb)

3.0

کامینگز بارب (Cummings Barb)

2.0

زبرا دانیو (Zebra danio)

2.5

بارب گیلاسی (Cherry Barb)

2.0

روباه پرنده (Flying Fox)

3.5

شارک دم قرمز(Red-tailed Blk shark)

4.0

لوچ باربر (Coolie Loach)

3.5

دلقک (Harlequin)

1.5

لوچ دلقک (Clown Loach)

18.0

ابر سفید (White Clouds)

1.5

لوچ هواشناس (Weatherloach)

20.0

رازبورای دم قرمز (Red Tailed Rasbora)

2.0

کوریدوراس های پاندا

گربه ماهیان (CATFISH)

نام

حداکثر اندازه ( اینچ )

کوری دم خالدار (Tail-spot Cory)

2.0

کوری کوتوله (Dwarf cory)

1.0

کوری پاندا (Panda Cory)

1.5

گربه اتو کوتوله (Dwarf Otto cat)

1.5

آرچد کوری (Arched cory)

1.5

گربه برنزی (Bronze Cat)

2.5

گربه پاندایی (Panda Cat)

2.0

گربه زمردی (Emerald cat)

3.0

گربه پلنگی (Leopard Cat)

2.5

گربه شیشه ای (Glass Cat)

2.75

گربه وارونه (Upside-down Cat)

4.0

گربه فارلوولا (Farlowella Cat)

4.0

گربه فلفلی (Peppered cory)

2.5

 

دم شمشیری آناناسی

 

گونه های دیگر (OTHER SPECIES)

نام

حداکثر اندازه ( اینچ )

پلاتی (Platy)

2.0

سوردتیل – دم شمشیری (Swordtail)

4.0

مولی (Molly)

3.5

آنجل فیش (Angelfish)

6.0

بتا فیش – فایتر (Betta)

2.5

گورامی مرواریدی (Pearl Gourami)

4.5

کریبنسیس (Kribensis)

4.0

گورامی آبی (Blue Gourami)

4.5

گورامی عسلی (Honey Gourami)

1.75

انلرز لایوبیرر (Endlers Livebearer)

2.5

گورامی کوتوله (Dwarf Gourami)

4.0

پلکوی رایح (Common Pleco)

20.0

 منبع : www.aqua-quest.ir