امروز: یکشنبه، 30 تیر 1398

بيماري استسقاء یا آب آوردگی شکم در ماهيان

 

بيماري استسقاء یا آب آوردگی شکم در ماهيان

تروفئوس های موری مبتلا به بیماری استسقاء

نام عمومی : استسقاء ( Dropsy )

نام علمی : بسته به علت بیماری تغییر می کند .

پیشگیری : تعویض 10 تا 25 درصد از آب تانک به صورت هفتگی و تغذیه با مواد غذایی مناسب و با کیفیت .

نشانه ها : تورم بدن ، ایجاد فاصله بین پولک ها ، بی حالی ، از دست دادن رنگ ، از دست دادن اشتها ، جایگیری در بالا یا پایین آکواریوم .

علت : باکتریایی ، ویروسی یا انگلی

داروها : ماراسین (Maracyn  ) و ماراسین دو ترکیب ( Maracyn-Two combined )

مورد نیاز : اریترومایسین ( Erythromycin ) ، مینو سایکلین (Minocycline  )

نکته : بیماری ورم ( استسقاء ) معمولاً کشنده است و حتی برخی آکواریست ها ترجیح می دهند ، به درمان این بیماری نپردازند .استسقاء در حقیقت یک نشانه است و به خودی خود بیماری نیست . هنگامی که یک ماهی مبتلا به استسقاء پیشرفته می شود ، پولک های بدن ماهی همانند میوه های درخت کاج باز می شود و بین پولک ها معلوم است .

دلیل به وجود آمدن این بیماری نامعین است . تصور می شود این بیماری صرفاً ناشی از یک عفونت باکتریایی داخلی ناشی می شود ، ولی الزاماً این نظر صدق نمی کند . استسقاء می تواند نتیجه ی چندین حلقه از عفونت های باکتریایی داخلی ، ویروسی ، قارچی ، انگل های داخلی و یا حتی تومورهای سرطانی باشد .

استسقاء معمولاً روی گورامی ها ، فایتر ها ، سیپرینیدها و گلدفیش ها تاثیر می گذارد و تشخیص بیماری آسان می باشد ولی یافتن علل بیماری مشکل است . اغلب موارد ورم بدن را عفونت های باکتریایی ناشی از غذا یا کیفیت پایین شرایط آب ( کثیف بودن آب ) به وجود می آورد ، که تعویض مکرر مقداری از آب تانک با آب تمیز می تواند غلظت باکتری ها و دیگر عوامل بیماری در آب را کاهش دهد .  دلایل دیگر هم می تواند شامل ورم به دلیل نارسایی کلیه ها و علائم ثانوی ناشی از نارسایی کبد و هم چنین تومور و ویروس ها باشد .

رزی بارب مبتلا به بیماری استسقاء یا آب آوردگی شکم

بيماري استسقاء یا آب آوردگی شکم در ماهيان

تشخیص :

ماهی شما به معنای واقعی متورم می شود . این امر با تورم در داخل بافت ها و ارگان ها ایجاد می شود ، در نتیجه ساختمان عظیمی از آب در بدن ماهی به وجود می آید که کلیه ها در دفع این مایعات به صورت طبیعی ناتوان می شوند . با گذشت زمان در نتیجه ی تورم بدن ، فلس ها زاویه دار شده و به شکل مخروط کاج در می آیند . بهترین نمایش این حالت زمانی است که به ماهی خود از بالا نگاه کنید .

ماهی پلاتی مبتلا به بیماری استسقاء - نمای بدن از بالا که زاویه دار شدن فلس ها نمایان است

زمانی که ماهی شما به اندازه ی کافی متورم شده و فلس هایش به جلو آمده است ، خسارت های داخلی بدن خیلی سخت جبران خواهند شد . ( البته معمولاً نه همیشه )

معلوم نیست که استسقاء واگیر دار است یا نه ، بعضی معتقدند واگیردار است و بعضی هم نه .

اما بهتر است در زمان درمان ماهی بیمار را جدا کنید ، چرا که استسقاء یک بیماری بسیار جدی است .

درمان :

آنچه بیش تر مایه تاسف است ، این است که در درمان این بیماری عوامل قدرتمندی وجود دارند و انتخاب درمان مناسب برای این بیماری اگر غیرممکن نباشد خیلی سخت است . شما باید بهترین روش را برگزینید و از زمانی که اولین علامت بیماری را در ماهیتان مشاهده کردید به درمان آن بپردازید .

برای کم کردن ناراحتی ناشی از باد کردن بدن ، می توانید به ازای هر گالن آب ( حدود 4 لیتر ) یک دوم قاشق چایخوری نمک به آب اضافه کنید ، با این کار به جلب برخی مایعات بدن و کاهش فشار به بدن ماهی کمک خواهید کرد. استفاده از سولفات دومنیزی ( Epsom Salt ) به دلیل درجات موفقیت متناقض با هم توصیه نمی شود . ضمن اینکه افزایش چند درجه ای دمای آب تانک هم به خارج کردن آب بدن کمک می نماید .

تترا نئون سیاه مبتلا به بیماری آب آوردگی شکم

بيماري استسقاء یا آب آوردگی شکم در ماهيان

داروها :

با توجه به طیف گسترده عوامل این بیماری ، بهتر است از یک آنتی بیوتیک با طیف وسیع استفاده کنید که هم باکتری های مثبت گرم و هم منفی گرم را پوشش دهد .

یکی از داروهای توصیه شده کاناسین (Kanacyn  ) است . داروی دیگر می تواند ماراسین (Maracyn ) یا ماراسین دو (Maracyn-Two ) باشد . با ترکیب این دو دارو – که خطری ندارد – می توانید هم باکتری های مثبت گرم و هم باکتری های منفی گرم را درمان کنید . ماراسین باکتری های مثبت گرم و ماراسین دو باکتری های منفی گرم را درمان می کند .

دوز دارویی ماراسین برای یک گالن آب :

یک قرص را در 10 قاشق چایخوری آب حل کرده ، یک قاشق چایخوری از آن را به ازای هر گالن آب به تانک بریزید و روزانه یک قاشق از محلول را به آب تانک اضافه کنید .

دوز دارویی ماراسین 2 برای یک گالن آب :

یک قرص را در 10 قاشق چایخوری آب حل کرده ، برای اولین روز دو قاشق چایخوری از محلول را به ازای هر گالن آب به تانک اضافه کنید و  برای روزهای دوم تا پنجم ، یک قاشق چایخوری از محلول .

مرگ ماهی فایتر به سبب ابتلا به بیماری آب آوردگی شکم

بيماري استسقاء یا آب آوردگی شکم در ماهيان

توضیحات تکمیلی :

هوادهی مناسب در زمان درمان و به هنگام استفاده از دارو در درمان بیماری مفید است .

آب سالم همیشه برای ماهی مفید است ، به خصوص برای ماهی های بیمار و ممکن است در زمان درمان نیاز به تعویض مکرر مقداری از آب تانک داشته باشید .

همیشه دمای آب ماهی را بین 76 تا 82 درجه ی فارنهایت ( 25 تا 28 درجه سانتیگراد ) نگهدارید تا علاوه بر احساس راحتی ماهی ، سبب بهبود سیستم امنیتی بدن ماهی هم شود .

پانوشت :

با توجه به شایع بودن این بیماری بین ماهی های اعضای سایت ، تصمیم گرفتیم تا بیماری شماره 12 را زودتر از سایر بیماری ها معرفی نماییم .

 

منبع : http://www.aqua-quest.ir/نحوه ی جلوگیری از بیماری یا مرگ ماهی ها

نحوه ی جلوگیری از بیماری یا مرگ ماهی ها

  1- قبل از انتقال ماهی تازه خریداری شده به آکواریوم ، 15 دقیقه پلاستیک آن را روی آب بگذارید تا هم دما شوند و آب آن را به تانک اصلی

انتقال نداده تا عامل بیماری احتمالی به تانک انتقال نیابد .

2-  همیشه تور ماهیگیری خود را درون محلول ضد عفونی ( به ازای هر لیتر دو قطره ) قرار داده و هیچ گاه از آن برای دو آکواریوم استفاده نکنید .

3- اگر از گیاه طبیعی استفاده می کنید ؛ قبل از انتقال آن به آکواریوم مدت 5 دقیقه آنرا در محلول آب نمک (به ازای هر لیتر یک قاشقچایخوری ) قرار دهید تا عامل بیماری احتمالی از بین رود .

4- از ساکن قرار دادن آب خودداری کنید تا زمینه برای رشد باکتری ها فراهم نشود . ( با استفاده از پمپ هوا و فیلتر )

 

5- پس از مشاهده ی بیماری در یکی از ماهیان ، ابتدا آن را برای درمان به تانک دیگر منتقل کرده و به ازای هر 4 لیتر یک قطره ضد عفونی در آب تانک اصلی بریزید تا از ابتلای سایر ماهی ها به بیماری جلوگیری شود .

6-  سعی کنید در ساعات مشخصی از شبانه روز به آنها غذا دهید . ( وعده ی های غذایی نا منظم سبب آب آوردگی شکم ماهی ها می شود . )

7- هرگز قبل از کسب اطمینان کامل از درمان ماهی خود ؛ آن را به تانک اصلی انتقال ندهید .

8- در صورت مشاهده ی آسیب فیزیکی ( زخم ) در ماهی خود ؛ ابتدا ماهی را به تانک دیگری منتقل کرده  و پس از درمان کامل ،  آنرا به تانک اصلی انتقال دهید .

آسیب های فیزیکی ماهی

 

منبع : www.aqua-quest.ir