امروز: یکشنبه، 30 تیر 1398

انواع ماهي اروانا


انواع ماهي اروانا
آشنایی با ماهیان زینتی خانواده زبان استخوانی :
مقدمه : ماهیان زبان استخوانی ( Osteoglossidea) از راسته (Osteoglossiformes) بوده و از جمله گونه های آب شیرین مناطق حاره می باشند . ویژگی های رفتاری و تولید مثلی منحصر به فردی که در این خانواده به چشم می خورد آنها را در زمره پرطرفدارترین گونه های زینتی دنیا جای داده است . به نحوی که گران قیمت بودنشان که هیچ وجه از محبوبیت این ماهی ها نزد آکواریوم داران جهان نکاسته است .
خانواده ماهیان زبان استخوانی :
ماهیان خانواده Osteoglossidea دندانهایی دارند که بیشتر آنها بر روی زائده زبانی شکل شان ( Osteo به معنای استخوان و glossi به معنای زبان ) دیده می شود و به همین علت آنها را این گونه نامیده اند . این خانواده دارای 7 گونه می باشد ، که در نواحی حاره ای آفریقا ، امریکای جنوبی ، استرالیا و آسیا یافت می شوند . فسیل های بازمانده از این خانواده به دوران بسیار قدیم یعنی پلیوسن مربوط می گردد که با توجه به الگوی انتشار شان شواهدی دال بر تکتونیک صفحه ای ( Plate tectonic) خواهند بود . ماهیان زبان استخوانی اعضای مشخص و متمایز فون محل جغرافیایی خود به حساب می آیند و این امر به خاطر بدن سنگین ، طویل و همچنین فلس های بزرگ آنهاست . باله های پشتی و مخرجی آنها طویل و در نیمه خلفی بدن قرار گرفته اند . همگی می توانند از هوا تنفس کنند که این امر توسط کیسه های شنای ریه مانند آنها صورت می گیرد . در میان اعضای این گروه ، آرواناها با داشتن یک جفت سبلیک در ناحیه چانه و دهان بزرگ و زاویه و زاویه دار از انواع دیگر متمایز هستند . اعضای این خانواده ضمن استفاده در آکواریوم ها ، به عنوان غذایی لذیذ به مصرف مردم بومی آن مناطق نیز می رسند .
آروانا :
پرندگان ، ماهیها ، قورباغه ها ، حشرات و سایر جانوران کوچک رژیم غذایی آنها را در طبیعت تشکیل می دهند . آنها قادرند حیوانات کوچکی را که بر روی شاخ و برگ گیاهان قرار دارند را با جهش کردن به خارج از آب صید نمایند . در آکواریوم علاوه بر غذاهای زنده از غذاهای دست ساز که حاوی مقادیر زیادی پروتئین باشد استقبال می نماید . استفاده از مواد غذایی حاوی رنگدانه در جیره موجب افزایش زیبایی و بازارپسندی آنها می شود . تعداد و قطر تخمها در گونه های مختلف متفاوت و بطور کلی دمای (24 تا 28 درجه سانتیگراد ) pH (6تا5/6) و سختی 8 تا 10 درجه برای اغلب آنها مطلوب خواهد شد .
پس از گذشت 3 سال آروانا برای تولید مثل آمادگی لازم را پیدا نموده و پس از تخم ریزی ، یکی از اولدین اقدام به جمع آوری تخم های لقاح یافته و در دهانش (Mouth brooder) می کند . جنین ها که در داخل کیسه ای مخصوص در دهان والد نگه داری می شوند تا زمانی که کیسه زرده شان بطور کامل جذب شود در آنجا باقی خواهند ماند . با توجه به اینکه اغلب جنس نر ماهی آروانا وظیفه نگهداری از تخم ها را در دهانش بر عهده دراد ، ارتفاع سر در جنس نر بیشتر از جنس ماده می باشد. در میان گونه های ذکر شده، تنها جنس ماده در آروانای آسیایی قادر است این عمل را انجام دهد . در هنگام تفریخ دهانی ، مولدی که نگه دارنده تخم هاست با برجسته شدن ناحیه زیرین دهان و انحراف چشم ها به سمت پایین قابل تشخیص خواهد بود ، که به علت وجود تخم های درشت در ناحیه دهانی می باشد و با توجه به این نکته که آنها در سطح آب به شنا و جستجوی غذا می پردازند ، کمتر نسبت به غذا و سایر طعمه ها در سطح آب تحریک می گرداند که این خود امتیاز خوبی برای لاروهای داخل دهان محسوب می گردد!
برای تولید تجاری آروانا ، به احداث استخرهای خاکی با رعایت کلیه پارامترهای مورد نیاز آن نیازمندیم . عمق استخرها cm60 و در هر استخر بطور میانگین 12 جفت آروانای بالغ قرار می دهیم . تولید مثل آنها در اواخر فصل تابستان انجام می شود. از آنجایی که جذب کیسه زرده چند هفته طول می کشد و پس از آن لاروها به شنای فعال می پردازند ، موجبات تحریک سایر آرواناها و شکارجیان دیگر را فراهم می کنند ، بنابراین باید از بروز هم جنس خواری ( Cennibalism)و شکار شدن آنها جلوگیری به عمل آید . پوشاندن استخر ها با استفاده از توری مناسب اولین اقدام خواهد بود ، سپس با انجام مراحل زیر به خروج سریع تر لاروها کمک می کنیم . زمانی که نشانه هایی از تکثیر در ماهی ها مشاهده کردیم با استفاده از یک تور مناسب و چند نیروی انسانی ، ماهی ها را به یک سمت استخر و نهایتا داخل تور هدایت نموده و اقدام به جداسازی و انتقال تک تک مولدین نگه دارنده تخم به آکواریومی که قبلا آن را از آب استخر پر نموده ایم خواهیم نمود . البته در این مرحله با توجه به اینکه ماهی ها از روی تور جهش خواهند داشت این عمل را تا اطمینان پیدا کردن از چک شدن تمامی ماهی ها در استخر تکرار می کنیم . بعد یک کارشناس خبره ، با احتیاط و بدون استرس به آرامی اقدام به باز نمودن دهان مولد می کند و با تکان دادن آن ، تمامی لاروها را خارج و پس از شمارش و ثبت آنها را با احتیاط به هچری یا آکواریومی مناسب منتقل می نماید . لاروها در چند روز پایانی جذب کیسه زرده ، به شنا کردن خواهند پرداخت و در آن زمان تغذیه آغازیان آنها را با آرتمیا انجام می دهیم .
اکنون به توضیح مختصری در رابطه با اعضای این خانواده می‌پردازیم:
انواع ماهي اروانا

1ـ آروانای آسیایی
نام علمی : Scleropages formosus - muller schlegel , 1844
نام انگلیسی : Asian arowana , Dragon fish
پراکنش : جنوب شرقی آسیا ، استرالیا .
انواع ماهي اروانا
برخی خصوصیات : ماکزیمم طول این ماهی که گران قیمت ترین ماهی آب شیرین دنیا بوده به1 متر می رسد . تجارت بین المللی این ماهی توسط انجمن بین المللی حفاظت از گونه های در معرض خطر غیر قانونی اعلام گردیده ، مگر اینکه در کارگاه های تکثیر و پرورش تولید شده باشد ، که برای اثبات این ادعا و جلوگیری از قاچاق این ماهی ارزشمند ، در کارگاه های مورد نظر به بدن هر ماهی یک میکروچیپ تزریق می نمایند . هر میکروچیپ دارای یک بارکد است که بیانگر کلیه اطلاعات مورد نیاز آن ماهی خواهد بود. تولید این ماهی توسط چندین کارگاه در جنوب شرقی آسیا به طور موفقیت آمیزی انجام می شود و در آن میان شرکت مالزیایی ( Kim Kang Aquaculiture ) با دارا بودن 118 استخر پرورشی و روباز و 3000 آروانا ، عنوان بزرگترین واحد تکثیر و پرورش آروانا را در دنیا به خود اختصاص داده است . هر مولد بطور متوسط توانایی تولید 33 عدد تخم ( ماکزیمم تولید 60 عدد ) که هر کدام به قطر ( 2 cm/1 ( می رسندرا خواهد داشت . هر آروانا قیمتی بین 100 تا 1000 دلار معامله شده که با توجه به رنگ آنها این تفاوت حاصل می شود. آروانای آسیایی در طبیعت به رنگ نقره ایی دیده می شود ولی امروزه در رنگ های سبز ، طلایی ، قرمز ، نارنجی و ... نیز به چشم می خورند. همانطور که ذکر شد مولد ماده در این گونه نگه دارنده تخم در دهان می باشد اما برخی منابع جنس نر این گونه را نیز به عنوان نگه دارنده تخم ها معرفی نموده اند .

2ـ آروانای خالدار شمالی
انواع ماهي اروانا
نام علمی : Scleropages jardini - saville–kent , 1892
نام انگلیسی : Northern spotted barramundi , Gulf Saratoga barramundi
پراکنش : شمال استرالیا ، رودخانه Adelaid
برخی خصوصیات : بارزترین خصوصیت این ماهی 90 سانتیمتری ، داشتن خال های قرمز رنگ بر روی باله های پشتی ، مخرجی و دمی می باشد که در زمینه ی قهوه ایی رنگ باله ها به خوبی جلوه می نماید . رنگ بدن نسبت به باله ها بسیار روشن تر و تمامی فلس ها دارای خال های قرمز رنگ میباشند . در طبیعت اروانای خالدار شمالی نسبت به سایر گونه ها بیشتر در معرض آسیب است ، چرا که وزن 17 کیلوگرمی آن هر ماهیگیری را به وسوسه خواهند انداخت .

3ـ آروانای خالدار
انواع ماهي اروانا
نام علمی : Scleropagess leichardti - Gunther,1864
نام انگلیسی : Spotted barramundi
پراکنش : نواحی گرمسیری شمال استرالیا و اقیانوسیه
برخی خصوصیات : بدن خاکستری متمایل به توسی در این گونه نمایان بوده و طول بدن به ( cm 80 ) و وزن آن به 4 کیلوگرم می رسد . جنس ماده توانایی تولید 70 تا 200 تخم به قطر (cm 1) را خواهد داشت . اغلب به تنهایی در قسمت های گل آلود و راکد رودخانه و در میان پوشش گیاهی زندگی می کنند . نمونه های مختلفی که دارای آثار جراحت بر روی بدن بوده اند مشاهده شده است که خود می تواند علت تنها زندگی کردن آنها باشد .

4ـ آروانا
انواع ماهي اروانا
نام علمی : Osteoglossum bicirrhosum - vandelli , 1829
نام انگلیسی : Arowana
پراکنش: آمریکای جنوبی، آمازون.
برخی خصوصیات : این ماهی با طول (cm120 ) بزرگترین گونه آروانا می باشد. قطر تخم های این آروانا نیز بیشتر از قطر تخم سایر گونه های این خانواده بوده وبه cm)6/1) می رسد . در محیط طبیعی اغلب به صورت دسته جمعی زیست می کنند . پس از تولید مثل مولد نر تخم های رها شده را در دهان خود جمع آوری نموده و تا زمان هیچ شدن کامل ( جذب کامل کیسه زرده ) آنها را در دهان خود نگهداری می نماید ، این عمل تا 60 روز به طول می انجامد . حداقل گنجایش تانک مورد نیاز برای نگهداری ان 150 گالن می باشد.

5ـ آروانای سیاه
نام علمی : Osteoglossum ferreirai - kanzawa , 1966
نام انگلیسی : Black arowana
پراکنش : امریکای جنوبی ، رود نگرو .
برخی خصوصیات : بی شک آروانای سیاه یکی از زیباترین گونه های آروانا می باشد . ماکزیمم طول آنها cm100 و نوزادان تا جذب کامل کیسه زرده به طول (cm10 ) می رسند . علاوه بر رژیم غذایی مناسب ، تابش نور خورشید نیز اثر بسزایی در رنگ پذیری آنها خواهند داشت . حداقل تانک مورد نیاز آنها بایستی گنجایشی معادل 120 گالن ( 546 لیتر ) را داشته باشد . با توجه به فرم ماری شکل و طویل تمامی اعضای این خانواده ، نسبت طول به عرض تانک مورد نظر بیشتر در نظر گرفته می شود .

انواع ماهي اروانا

 

رنگ : بستگي به گونه آن، رنگش بايد روشن و درخشنده باشد.

شكل بدن : به ميزان كافي پهن و طويل باشد و هر باله بايد كامل بوده و در جاي خود قرار داشته باشد.

فلسها : به طور منظم، درخشنده و كاملاً شكل دار و بزرگ

سبيلكها : بلند و مستقيم، هر دو هم اندازه و هم رنگ بدن


باله ها : بزرگ و گسترده، هر باله بايد شعاعهاي نرم و سخت باله اي را داشته باشد.

سرپوش آبششي : نزديك به سر و بدن باشد. سرپوش بايد درخشنده و بدون جراحات باشد.

چشمها : در شكل و اندازه مناسب باشد، كدر نباشد، برآمدگي نداشته باشد ، شفاف باشد.

دهان : كاملاً بسته باشد و هيچكدام از فكها از آن يكي جلو نزده باشد.

دندانها : تميز بوده و در جاي خود و در يك خط در راستاي فك باشد.

شكم : برآمده نباشد و در ناحيه لگني صاف و تخت باشد.

نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا مي كند.

حال در مورد جزئيات موارد بالا صحبت مي كنيم :

رنگ :
مهمترين عامل در خريد ماهي رنگ آن است زيرا اولين عاملي است كه علاقه‌مندان را به طرف خود جلب مي كند. بنابراين اگر شكل ماهي جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهيان ايده آل محسوب نمي گردد.

شكل بدن :
ماهي نبايد خيلي چاق و يا خيلي لاغر باشد. به غذايي كه به آن مي دهند و محل نگهداريش توجه كنيد. اندازه مخزن به طور مستقيم، رشد وگسترش بدن را تحت تأثير قرار مي دهد. فضاي محدود مانع از رشد ماهي مي گردد و باعث ايجاد قوز در ماهي شده و تمايل به خميدگي در ماهي افزايش مي يابد. به طور كلي اندازه مخزن در هر مرحله بايد حداقل سه برابر طول ماهي باشد.
غذاي داده شده بايد مغذي باشد و از غذاهاي دريايي در رژيم غذايي آنها استفاده كنيد. ماهي نبايد به يك نوع غذا عادت كند و يا به مقدار زيادي غذا بخورد. غذادهي بايد به خوبي كنترل گردد.

فلسها :
عامل ممايز كننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره بايد درخشنده باشند. نبايد تيره و لك دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روي فلسها مناسب بوده و دليل بر وجود عوامل بيماريزا نمي باشد.
بسياري از مردم تصور غلطي از فلسها دارند و فكر مي كنند كه وقتي برخي فلسها افتادند، آنها به طور طبيعي جايگزين نمي گردند. هنگام جايگزيني فلسها، احساس خارش به ماهي دست مي دهد و باعث مي شود كه ماهي خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. اين مساله مي تواند سبب ايجاد جراحت در ماهي گردد. براي جلوگيري از اين مشكل، اجسامي كه مي توانند به ماهي آسيب برسانند را از مخزن حذف كنيد. دوره جايگزيني فلسها، 5-3 هفته طول مي كشد.
در اين مدت زمان بايد مراقب ازدياد باكتريهاي مضر باشيد يعني شرايط فيزيكي و شيميايي آب را كنترل نماييد. اگر يك فلس غير طبيعي بود، مي توانيد ماهي را بي‌هوش كرده و آنرا بكنيد. به زودي فلس جديدي در اين محل رشد خواهد كرد.

سبيلكها :
بايد به اندازه كافي بلند و مستقيم باشند و رنگي شبيه رنگ بدن داشته باشند.از خريد ماهي با سبيلكهاي كنده و كوتاه شده پرهيز كنيد.

سبليكها چگونه محافظت و نگهداري مي شوند ؟
در ابتدا بايد بگويم كه فضاي مخزن شما بايد به ميزان كافي وسيع باشد تا سبيلكها بتوانند به راحتي فعاليت كنند در غير اينصورت نمي توانند به خوبي رشد كرده و مدام به اجسام آكواريوم ماليده شده و دچار جراحت مي گردند.


نكات قابل توجه :
- مخزن را با سنگها و ديگر وسايل زينتي تزئين نكنيد ( يك مخزن ساده بهترين است) .
- غذا را در كنار مخزن نريزيد و آنرا در وسط آكواريوم قرار دهيد.
- هيچ گاه به شيشه ضربه نزنيد زيرا اين كار باعث عصبي شدن و ترسيدن ماهيان ميگردد.
- سرپوشي براي مخزن در نظر بگيريد و گوشه هاي آكواريوم را توسط چسب گرد كنيد ( گوشه دار نباشد)
با رعايت نكات بالا مي توانيد از وارد
آمدن صدمه به سبيكلها به ميزان زيادي بكاهيد. در صورت كنده شدن و شكستن سبيلكها، بازسازي دوباره آنها بستگي زيادي به تغذيه و سن ماهي و شرايط آب دارد. ماهيان جوانتر دوره بازسازي كوتاهتري دارند.
سبيلكها مي توانند به دو صورت صدمه ببينند :
1- زماني كه سبيلك از ريشه كنده مي شود :‌ زماني كه اين مساله اتفاق مي افتد، بازسازي آن حتي براي جوانها نيز مشكل است.
2- زماني كه سبيلك از ريشه كنده نمي گردد : اگر سبيلك از ريشه كنده نشود اما دچار خميدگي گردد، بهتر است كه آنرا قطع نكنيد تا دوباره رشد كند و پس از رشد دچار ناهنجاري نگردد.


باله ها :
هرگونه صدمه اي به باله ها مي تواند زيبايي ماهي را تحت تأثير قرار دهد و بر شناي ماهي تاثير گذارد. يك باله زيبا بايد صاف و گسترده باشد و تمامي شعاعهاي سخت باله اي صاف و محكم باشند و هيچگونه پارگي در باله ها مشاهده نگردد.
در زمان بچگي، بايد كاملاً مراقب اين ماهي بود و در اين مرحله نبايد فضاي زيادي را در اختيار آنها قرار دهيد. در فضاي خيلي بزرگ، ماهي ها به سرعت مي ترسند و احساس ناامني مي كنند. فضاي كوچكتر احساس امنيت بيشتري را به ماهي مي دهد اما فعاليت ماهي كمتر مي گردد.
هنگامي كه ماهي به سن نوجواني رسيد، مي تواند به يك مخزن بزرگتر انتقال يابد براي جلوگيري از صدم باله ها، به اين نكات توجه كنيد :
- از وسايل تزئيني همانند سنگها استفاده نكنيد.
- ماهيان ديگر را همراه با آنها در مخزن پرورش ندهيد.
- براي انتقال جوانترها ، از توري نرم استفاده نماييد و زماني كه به 15 سانتيمتر رسيدند، از تور نبايد استفاده كرد و به جاي آن از كيسه پلاستيكي استفاده نماييد.
- اگر شعاع سخت باله اي صدمه ديد، مي توانيد آنرا از پايه قطع كنيد تا به جاي آن شعاع سخت جديدي در بيابيد، در مورد آروانا ماهي بايد قبل از عمل جراحي بيهوش گردد.
شعاعهاي باله دمي بسيار حساس بوده زيرا عامل اصلي ايجاد حركت در ماهي مي‌باشند و هر گونه صدمه به آنها، نحوه حركت ماهي را تحت تأثير خود قرار مي دهد.
براي عمل جراحي، حتما از يك حرفه اي كمك بگيريد. ممكن است كه پس از جايگزيني شعاع باله اي، آنها شكل مناسبي پيدا نكنند.

چشمها :
در حالت طبيعي چشمها به سطح آب نگاه مي كنند و به دنبال غذاهاي زنده مي‌باشند.
زيرا در طبيعت ، يكي از غذاهاي اصلي آنها را پرندگان نشسته بر روي شاخه ها و يا سطح آب تشكيل مي دهد. چشمهاي سالم بايد كاملاً در مركز بوده و كدر و برآمده نباشد. آنها بايد ظاهر طبيعي داشته و بتوانند به راحتي چرخش كنند. كاملاً شفاف بوده و به روشني بدرخشند.
در مخزن چشم ماهي به چند دليل بيشتر به سمت پايين معطوف است :
1- در مخزن چون غذاها سريعاً به كف مي روند، چشمها به دنبال غذا در كف بوده و به سمت پايين مي نگرد.
2- اين مساله به اندازه كافي امتحان نشده است اما چربي در ميان حفره چشمي انباشته مي گردد و باعث مي شود كه چشم برآمده شده و يا به سمت پايين متمايل گردد.دهان :
لبها نبايد خيلي برآمده باشند و فك پايين نبايد شل باشد. در آكواريوم آروانا اغلب خود را به ديواره ها مي مالاند كه باعث مي گردد عضلات فك سست و شل گردند. براي جلوگيري از اين مشكل، بايد مخزن را بزرگتر كنيم و يا توسط فيلترهاي داخلي، جريان آب را قوي تر نماييم.

دندانها :
به طور كلي علاقه مندان به ماهي، توجه زيادي به دندانها نمايند اما به هر حال دندانها كاملاً مهم مي باشند. اگر دندانهاي ماهي سالم نباشند، آنها تأثير خود را بر روي سلامت ماهي خواهند گذاشت.

سرپوش آبششي :
بايد صاف و عادي باشد. هيچگونه برآمدگي و چين خوردگي بر روي آن وجود نداشته باشد. موارد زير را براي داشتن يك سرپوش سالم در ماهيانتان مد نظر قرار دهيد :
- از وسايل تزئيني در داخل مخزن استفاده نكنيد.
- دماي صحيح را در مخزن برقرار كنيد. اگر دما خيلي بالا باشد، سرپوشهاي آبششي و عضلات سر دچار چين و چروك مي شوند. توجه كنيد كه تغييرات دمايي شديد باعث كج شدن سرپوشها مي گردد.
- شرايط صحيح فيزيكي و شيميايي را در مخزن برقرار كنيد. توجه خاصي به نظافت و ميزان اكسيژن موجود در آب داشته باشيد.
اگر هر گونه جراحتي در ناحيه آبششي مشاهده گرديد، براي جلوگيري از عفونتهاي باكتريايي و قارچي، از داروهاي مناسب استفاده نماييد.

شكم :
شكم نبايد برآمدگي داشته باشد در غير اينصورت ماهي دچار مشكلات معده است. به غير از زماني كه ماهي مي خواهد تخم ريزي كند.

نحوه شنا كردن :
شيوه شنا در افزايش زيبايي ماهي مؤثر است. ماهي زيبايي كه به درستي شنا نمي كند. ارزش خود را به ميزان زيادي تحت تأثير قرار مي دهد. شناي صحيح به اين صورت است كه ماهي بتواند به طور عمودي شنا كند و باله هاي خود را كاملاً باز كند. سبيلكها بايد صاف باشند و ماهي نبايد دائما بالا و پايين رودو يا به صورت زاويه دار شنا کند

 آشنایی با چند نوع از ماهی آروانا

آشنایی با ماهیان زینتی خانواده زبان استخوانی :
مقدمه : ماهیان زبان استخوانی ( Osteoglossidea) از راسته (Osteoglossiformes) بوده و از جمله گونه های آب شیرین مناطق حاره می باشند . ویژگی های رفتاری و تولید مثلی منحصر به فردی که در این خانواده به چشم می خورد آنها را در زمره پرطرفدارترین گونه های زینتی دنیا جای داده است . به نحوی که گران قیمت بودنشان که هیچ وجه از محبوبیت این ماهی ها نزد آکواریوم داران جهان نکاسته است .

خانواده ماهیان زبان استخوانی :
ماهیان خانواده Osteoglossidea دندانهایی دارند که بیشتر آنها بر روی زائده زبانی شکل شان ( Osteo به معنای استخوان و glossi به معنای زبان ) دیده می شود و به همین علت آنها را این گونه نامیده اند . این خانواده دارای 7 گونه می باشد ، که در نواحی حاره ای آفریقا ، امریکای جنوبی ، استرالیا و آسیا یافت می شوند . فسیل های بازمانده از این خانواده به دوران بسیار قدیم یعنی پلیوسن مربوط می گردد که با توجه به الگوی انتشار شان شواهدی دال بر تکتونیک صفحه ای ( Plate tectonic) خواهند بود . ماهیان زبان استخوانی اعضای مشخص و متمایز فون محل جغرافیایی خود به حساب می آیند و این امر به خاطر بدن سنگین ، طویل و همچنین فلس های بزرگ آنهاست . باله های پشتی و مخرجی آنها طویل و در نیمه خلفی بدن قرار گرفته اند . همگی می توانند از هوا تنفس کنند که این امر توسط کیسه های شنای ریه مانند آنها صورت می گیرد . در میان اعضای این گروه ، آرواناها با داشتن یک جفت سبلیک در ناحیه چانه و دهان بزرگ و زاویه و زاویه دار از انواع دیگر متمایز هستند . اعضای این خانواده ضمن استفاده در آکواریوم ها ، به عنوان غذایی لذیذ به مصرف مردم بومی آن مناطق نیز می رسند .

آروانا :
پرندگان ، ماهیها ، قورباغه ها ، حشرات و سایر جانوران کوچک رژیم غذایی آنها را در طبیعت تشکیل می دهند . آنها قادرند حیوانات کوچکی را که بر روی شاخ و برگ گیاهان قرار دارند را با جهش کردن به خارج از آب صید نمایند . در آکواریوم علاوه بر غذاهای زنده از غذاهای دست ساز که حاوی مقادیر زیادی پروتئین باشد استقبال می نماید . استفاده از مواد غذایی حاوی رنگدانه در جیره موجب افزایش زیبایی و بازارپسندی آنها می شود . تعداد و قطر تخمها در گونه های مختلف متفاوت و بطور کلی دمای (24 تا 28 درجه سانتیگراد ) pH (6تا5/6) و سختی 8 تا 10 درجه برای اغلب آنها مطلوب خواهد شد .
پس از گذشت 3 سال آروانا برای تولید مثل آمادگی لازم را پیدا نموده و پس از تخم ریزی ، یکی از اولدین اقدام به جمع آوری تخم های لقاح یافته و در دهانش (Mouth brooder) می کند . جنین ها که در داخل کیسه ای مخصوص در دهان والد نگه داری می شوند تا زمانی که کیسه زرده شان بطور کامل جذب شود در آنجا باقی خواهند ماند . با توجه به اینکه اغلب جنس نر ماهی آروانا وظیفه نگهداری از تخم ها را در دهانش بر عهده دراد ، ارتفاع سر در جنس نر بیشتر از جنس ماده می باشد. در میان گونه های ذکر شده، تنها جنس ماده در آروانای آسیایی قادر است این عمل را انجام دهد . در هنگام تفریخ دهانی ، مولدی که نگه دارنده تخم هاست با برجسته شدن ناحیه زیرین دهان و انحراف چشم ها به سمت پایین قابل تشخیص خواهد بود ، که به علت وجود تخم های درشت در ناحیه دهانی می باشد و با توجه به این نکته که آنها در سطح آب به شنا و جستجوی غذا می پردازند ، کمتر نسبت به غذا و سایر طعمه ها در سطح آب تحریک می گرداند که این خود امتیاز خوبی برای لاروهای داخل دهان محسوب می گردد!
برای تولید تجاری آروانا ، به احداث استخرهای خاکی با رعایت کلیه پارامترهای مورد نیاز آن نیازمندیم . عمق استخرها cm60 و در هر استخر بطور میانگین 12 جفت آروانای بالغ قرار می دهیم . تولید مثل آنها در اواخر فصل تابستان انجام می شود. از آنجایی که جذب کیسه زرده چند هفته طول می کشد و پس از آن لاروها به شنای فعال می پردازند ، موجبات تحریک سایر آرواناها و شکارجیان دیگر را فراهم می کنند ، بنابراین باید از بروز هم جنس خواری ( Cennibalism)و شکار شدن آنها جلوگیری به عمل آید . پوشاندن استخر ها با استفاده از توری مناسب اولین اقدام خواهد بود ، سپس با انجام مراحل زیر به خروج سریع تر لاروها کمک می کنیم . زمانی که نشانه هایی از تکثیر در ماهی ها مشاهده کردیم با استفاده از یک تور مناسب و چند نیروی انسانی ، ماهی ها را به یک سمت استخر و نهایتا داخل تور هدایت نموده و اقدام به جداسازی و انتقال تک تک مولدین نگه دارنده تخم به آکواریومی که قبلا آن را از آب استخر پر نموده ایم خواهیم نمود . البته در این مرحله با توجه به اینکه ماهی ها از روی تور جهش خواهند داشت این عمل را تا اطمینان پیدا کردن از چک شدن تمامی ماهی ها در استخر تکرار می کنیم . بعد یک کارشناس خبره ، با احتیاط و بدون استرس به آرامی اقدام به باز نمودن دهان مولد می کند و با تکان دادن آن ، تمامی لاروها را خارج و پس از شمارش و ثبت آنها را با احتیاط به هچری یا آکواریومی مناسب منتقل می نماید . لاروها در چند روز پایانی جذب کیسه زرده ، به شنا کردن خواهند پرداخت و در آن زمان تغذیه آغازیان آنها را با آرتمیا انجام می دهیم .
اکنون به توضیح مختصری در رابطه با اعضای این خانواده می‌پردازیم:1ـ آروانای آسیایی
نام علمی : Scleropages formosus - muller schlegel , 1844
نام انگلیسی : Asian arowana , Dragon fish
پراکنش : جنوب شرقی آسیا ، استرالیا .
برخی خصوصیات : ماکزیمم طول این ماهی که گران قیمت ترین ماهی آب شیرین دنیا بوده به1 متر می رسد . تجارت بین المللی این ماهی توسط انجمن بین المللی حفاظت از گونه های در معرض خطر غیر قانونی اعلام گردیده ، مگر اینکه در کارگاه های تکثیر و پرورش تولید شده باشد ، که برای اثبات این ادعا و جلوگیری از قاچاق این ماهی ارزشمند ، در کارگاه های مورد نظر به بدن هر ماهی یک میکروچیپ تزریق می نمایند . هر میکروچیپ دارای یک بارکد است که بیانگر کلیه اطلاعات مورد نیاز آن ماهی خواهد بود. تولید این ماهی توسط چندین کارگاه در جنوب شرقی آسیا به طور موفقیت آمیزی انجام می شود و در آن میان شرکت مالزیایی ( Kim Kang Aquaculiture ) با دارا بودن 118 استخر پرورشی و روباز و 3000 آروانا ، عنوان بزرگترین واحد تکثیر و پرورش آروانا را در دنیا به خود اختصاص داده است . هر مولد بطور متوسط توانایی تولید 33 عدد تخم ( ماکزیمم تولید 60 عدد ) که هر کدام به قطر ( 2 cm/1 ( می رسندرا خواهد داشت . هر آروانا قیمتی بین 100 تا 1000 دلار معامله شده که با توجه به رنگ آنها این تفاوت حاصل می شود. آروانای آسیایی در طبیعت به رنگ نقره ایی دیده می شود ولی امروزه در رنگ های سبز ، طلایی ، قرمز ، نارنجی و ... نیز به چشم می خورند. همانطور که ذکر شد مولد ماده در این گونه نگه دارنده تخم در دهان می باشد اما برخی منابع جنس نر این گونه را نیز به عنوان نگه دارنده تخم ها معرفی نموده اند .2ـ آروانای خالدار شمالی
نام علمی : Scleropages jardini - saville–kent , 1892
نام انگلیسی : Northern spotted barramundi , Gulf Saratoga barramundi
پراکنش : شمال استرالیا ، رودخانه Adelaid
برخی خصوصیات : بارزترین خصوصیت این ماهی 90 سانتیمتری ، داشتن خال های قرمز رنگ بر روی باله های پشتی ، مخرجی و دمی می باشد که در زمینه ی قهوه ایی رنگ باله ها به خوبی جلوه می نماید . رنگ بدن نسبت به باله ها بسیار روشن تر و تمامی فلس ها دارای خال های قرمز رنگ میباشند . در طبیعت اروانای خالدار شمالی نسبت به سایر گونه ها بیشتر در معرض آسیب است ، چرا که وزن 17 کیلوگرمی آن هر ماهیگیری را به وسوسه خواهند انداخت .3ـ آروانای خالدار
نام علمی : Scleropagess leichardti - Gunther,1864
نام انگلیسی : Spotted barramundi
پراکنش : نواحی گرمسیری شمال استرالیا و اقیانوسیه
برخی خصوصیات : بدن خاکستری متمایل به توسی در این گونه نمایان بوده و طول بدن به ( cm 80 ) و وزن آن به 4 کیلوگرم می رسد . جنس ماده توانایی تولید 70 تا 200 تخم به قطر (cm 1) را خواهد داشت . اغلب به تنهایی در قسمت های گل آلود و راکد رودخانه و در میان پوشش گیاهی زندگی می کنند . نمونه های مختلفی که دارای آثار جراحت بر روی بدن بوده اند مشاهده شده است که خود می تواند علت تنها زندگی کردن آنها باشد .4ـ آروانا
نام علمی : Osteoglossum bicirrhosum - vandelli , 1829
نام انگلیسی : Arowana
پراکنش: آمریکای جنوبی، آمازون.
برخی خصوصیات : این ماهی با طول (cm120 ) بزرگترین گونه آروانا می باشد. قطر تخم های این آروانا نیز بیشتر از قطر تخم سایر گونه های این خانواده بوده وبه cm)6/1) می رسد . در محیط طبیعی اغلب به صورت دسته جمعی زیست می کنند . پس از تولید مثل مولد نر تخم های رها شده را در دهان خود جمع آوری نموده و تا زمان هیچ شدن کامل ( جذب کامل کیسه زرده ) آنها را در دهان خود نگهداری می نماید ، این عمل تا 60 روز به طول می انجامد . حداقل گنجایش تانک مورد نیاز برای نگهداری ان 150 گالن می باشد.5ـ آروانای سیاه
نام علمی : Osteoglossum ferreirai - kanzawa , 1966
نام انگلیسی : Black arowana
پراکنش : امریکای جنوبی ، رود نگرو .
برخی خصوصیات : بی شک آروانای سیاه یکی از زیباترین گونه های آروانا می باشد . ماکزیمم طول آنها cm100 و نوزادان تا جذب کامل کیسه زرده به طول (cm10 ) می رسند . علاوه بر رژیم غذایی مناسب ، تابش نور خورشید نیز اثر بسزایی در رنگ پذیری آنها خواهند داشت . حداقل تانک مورد نیاز آنها بایستی گنجایشی معادل 120 گالن ( 546 لیتر ) را داشته باشد . با توجه به فرم ماری شکل و طویل تمامی اعضای این خانواده ، نسبت طول به عرض تانک مورد نظر بیشتر در نظر گرفته می شود .