امروز: یکشنبه، 30 تیر 1398

بیماری ماهي گلدفیش

1- تومور یا غده - GoldFish Tumor

بیماری های رایج گلدفیش

گلدفیش یا ماهی طلایی مبتلا به تومور ( غده

بعضی از گلدفیش ها مبتلا به بیماری تومور یا غذه می شوند ولی گلدفیش دارها بدون راهنمایی دامپزشک نمی توانند سرطانی یا عدم سرطانی بودن تومور را تشخیص دهند .

با اینکه در موارد محدودی تومور می تواند به انسان سرایت کند ولی در صورتی که روی دست شما زخم است نباید دستتان را در تانک گلدفیش ها فروببرید .

بعضی گلدفیش ها پس از ابتلا به تومور هیچ استرسی از خود نشان نمی دهند و یا کاهش وزن پیدا نمی کنند ولی بیش تر بیماری با بی تحرک شدن ماهی و غذا نخوردن آنها نمایان می شود .گلدفیش یا ماهی طلایی مبتلا به تومور ( غده

معالجه ای برای تومور وجود ندارد و بهتر است گلدفیش های مبتلا به تومور را زنده نگه ندارید چون معلوم نیست گلدفیش هم بتواند درد  این بیماری را تحمل کند .

تصاویری از تومور در گلدفیش های مختلف :

غده در بدن گلدفیش

غده ی خیلی بزرگ در بدن گلدفیش

بیماری های رایج ماهي  گلدفیش

تومور پیشرفت کرده در بدن گلدفیش

بیماری های رایج ماهي  گلدفیش

تومور پیشرفت کرده در بدن گلدفیش

2- بیماری دراپسی ( ورم – Dropsy ) گلدفیش :

بیماری دراپسی ( ورم - Dropsy ) گلدفیش

1- بیماری ورم بدن چگونه روی بدن گلدفیش مشخص می شود ؟

 پوست بدن گلدفیش مبتلا به بیماری دراپسی برجسته شده و همانند مخروط کاج به نظر می رسد .

بیماری ورم پیشرفته ی گلدفیش

2- دلیل ابتلای گلدفیش به بیماری دراپسی یا ورم چیست ؟

 بیماری ورم می تواند توسط عوامل باکتریایی ایجاد شود که باعث خرابی کلیه های ماهی می گردد . اما مشکل زمانی است که شما علائم بیماری را در بدن ماهیتان مشاهده می کنید که تا این زمان خسارت زیادی به کلیه ی ماهی شما وارد شده است .

3- آیا دراپسی برای گلدفیش کشنده است ؟

وقتی بدن گلدفیش شما ورم کرده است ، شما نمی توانید ماهیتان را نگه دارید و فقط می توانید نشانه های آن را کاهش دهید ، هر چند که دوباره در بدن ماهی ظاهر خواهند شد .

علائم بیماری دراپسی یا ورم

4- قبل از پیشرفت کامل بیماری برای درمان آن چه اقداماتی باید انجام داد ؟

بله . اگر شما به محض مشاهده ی اولین نشانه از ورم پوست گلدفیشتان ( یعنی نشانه ها تنها در یک قسمت از بدن بوده و هنوز به تمام بدن منتقل نشده باشد ) از داروی Metro Meds استفاده کنید می توانید آنرا درمان کنید .

داروی خوراکی مترومدز

5- آیا دراپسی واگیر دار است ؟

در طول سال هایی که من از گلدفیش نگهداری کردم ، هرگز ندیدم دارپسی واگیر دار باشد ، هرچند که معمولاً ماهی های مبتلا به بیماری را قرنطینه می کنم .

3- هگزامیتا ( Hexamita : Hole In The Head ):

گلدفیش مبتلا به هگزامیتا یا چاله ی سر - Golfish Hole In The Head

گلدفیش مبتلا به هگزامیتا دارای تومور ( غده ) در سر است که برای گلدفیش های Oranda ، Lionhead و Ranchu یک بیماری کشنده محسوب می شود .

غده ها از یک تاول کوچک سرگشاده ( سرباز ) شروع می شوند که خال آن قرمز شده و غده به سرعت تمام سر گلدفیش را خورده و چاله ی روی سر عمیق تر و بزرگتر می شود تا به جمجمه ی گلدفیش برسد که در اینصورت سبب مرگ آن می شود .

بعضی گلدفیش دارها معتقدند حدود یک هفته تا یک ماه قبل از مشاهده ی اولین چاله در سر ماهی ، گلدفیش آشفته شده و در آب واژگون می شود .

چندین سال پیش زمانی که یک وارد کننده ی گلدفیش سبب انتقال این بیماری به آمریکا شد ، گلدفیش های بسیاری مردند و تا زمانی که دکتر متیز ( Dr Matthes ) درمان این بیماری را پیدا کرد یک نگهدارنده ی گلدفیش 37 ماهی سالم خود را در 10 روز از دست داد .

گلدفیش مبتلا به هگزامیتا یا چاله ی سر - Gold Fish Hexamita

با تحقیقات و کمک های دکتر متیز نگهدارنده های گلدفیش MetroMeds را پرورش دادند که صدها گلدفیش را از این بیماری نجات داد .

روش های درمانی :

1- تمیز کردن غده ها با هیدروژن پراکسید . ( از چشم ها و آبشش ها دور نگهداشته شود . )

2- استفاده ی 10 سی سی از Baytril هر روز به مدت 5 روز .

داروی Baytril

اگر طی 3 روز درمان ماهی با این دارو در گلدفیشتان بهبودی ندیدید یا تاول روی سر گلدفیش بزرگتر شد به جای Baytril از Amikacin استفاده کنید .

داروی Amikacin

بیماری های رایج ماهي  گلدفیش

توجه : Amikacin باید روزانه 10 سی سی استفاده شود . البته استفاده از Amikacin در این مقدار بالا یک ریسک است و برای کاهش ریسک توصیه می شود ابتدا از Baytril استفاده کرده و در صورت عدم نتیجه از Amikacin استفاده کنید .

3- درمان 14 تا 30 روزه با  MetroMeds .

البته نباید فراموش کرد که هر گلدفیشی که بر روی سر تاول دارد ، مبتلا به هگزامیتا نیست .

 

منبع : www.aqua-quest.irبيماري قارچ دهان ماهي ها

بيماري قارچ دهان ماهي ها

بیماری قارچ دهان - Mouth Fungus

نام بیماری : قارچ دهان ( Mouth Fungus )

 اگرچه این بیماری قارچی نیست و توسط باکتری Chondrococcus columnaris که باکتری عامل بیماری کلومناریس است ، ایجاد می شود اما به این دلیل به این نام خوانده می شود که همانند قارچ در بدن ماهی ظاهر می شود .

بیماری کرک پشمی یک واژه ی عمومی است که بیش تر برای بیماری های قارچی که در پوست بدن ، باله ها و دهان اثر می کنند به کار می رود که رایج ترین نوع قارچ در این عفونت Saprolegnia و Achyla می باشد .Achyla زیر میکروسکوپ

بيماري قارچ دهان ماهي ها

Saprolegnia زیر میکروسکوپ

علائم بیماری : کرک پشمی سفید یا خاکستری رنگ که شباهت زیادی به تکه های رشته ای پنبه دارد در اطراف دهان ماهی رشد می کند که این تومور های سفید بیش تر در جاهایی که قبلاً انگل رشد کرده و یا آسیب دیدگی وجود داشته ظاهر می شوند .

ماهی مبتلا به بیماری قارچ دهان

بيماري قارچ دهان ماهي ها

پیشگیری :

1- چک کردن منظم میزان آمونیاک ، نیتریت ، و نیترات آب تا در صورت نیاز از افزایش آمونیاک و نیتریت در آب تانک جلوگیری شود . ( با فیلتراسیون درست آمونیاک ، نیترنیت و نیترات محلول آب نمی توانند از حد معمول افزایش یابند . )

2- هرگز بیش از اندازه به ماهی ها غذا ندهید .

3- هرگز از غذاهای فاسد شده برای تغذیه ی ماهی ها استفاده نکنید .

4- از غذاهای دریایی مثل دافنی ، توبیفکس (Tubifex  ) و ... برای تغذیه ی ماهی ها استفاده نکنید .

5- همیشه ماهی های مشکوک به بیماری را در محلول میکسازین ( Myxazin ) قرنطینه کنید .

6- از کاهش ویتامین در بدن ماهی با استفاده از Vitazin جلوگیری کنید .

مولتی ویتامین ویتازین - Vitazin Multi Vitamin Supplement

بيماري قارچ دهان ماهي ها

توجه : عامل بیش تر بیماری ها استرس بوده که در صورتی که از استرس در ماهی ها جلوگیری شود دیگر شاهد ماهی های بیمار نخواهید بود .

استرس می تواند عامل شیمیایی ( pH و نیتروژن ) ، فیزیکی ( دما و کمبود اکسیژن ) ، بیولوژیکی یا زیستی ( غذاهای کم ارزش و کمبود  ویتامین ) و روانی ( پرخاشگری سایر ماهی ها و لمس ماهی ها با دست ) داشته باشد که می توان به راحتی از آن جلوگیری کرد .

جلوگیری از استرس = جلوگیری از بیماری ماهی ها

درمان :

1- کیفیت آب را افزایش دهید و میزان باکتری ها را به وسیله HumAquat کاهش دهید یا برای درمان از میکسازین ( Myxazin ) استفاده کرده و وسایل آکواریوم را خوب بشویید . در طی درمان هم هوادهی و فیلتراسیون تانک را افزایش دهید .

داروی Myxazin P

2- ماراسین ( Maracyn ) ، متیلن آبی ( Methyl Blue ) ، داروی قارچ ( ( Fungus Cure و ضدقارچ جنگلی ( Jungles Fungus Elminator ) در درمان عفونت های داخلی و خارجی موثرند و آنتی بیوتیک هایی مثل ماراسین 1 و 2 ( Maracyn I & II )  هم برای درمان قارچ دهان به کار می روند .

داروی متیلن آبی - Methyl Blue داروی ماراسین - Maracyn

داروی ضدقارچ جنگلی - Jungles Fungus Elminator داروی قارچ - Fungus Cure 

بيماري قارچ دهان ماهي ها

3- استفاده از نمک که در صورتی که همه ی ماهی ها به بیماری مبتلا باشند درمان در تانک اصلی و در صورتی که تعدادی از ماهی ها بیمار باشند درمان در تانک قرنطینه انجام می شود .

توجه : در صورتی که تنها ماهی های مولی شما مبتلا به غشاء ( تار ) سفید خاکستری روی دهان شده اند قبل از درمان 10 تا 20 درصد آب تانک را کاهش داده و 10 درصد آب شور به تانک اضافه کنید .

 

 منبع : www.aqua-quest.ir/