امروز: چهارشنبه، 7 خرداد 1399

طعمه اي صيد ماهي امور

بهترين طعمه اي براي صيد و شكار ماهي امور

سلام خدمت همه دوستان عزيز شايد اكثرا نسبت به نوع تغذيه ماهي امور علفخوار اشناي داشته باشيد يكي از طعمه هاي كه به نسبت مناسبتره وميشه به را حتي توي اين فصل تهيه كرد يونجه هست كه براي تهييه اين طعمه يونجه را خوب بكوبيد تا اب ان خارج شود سپس اب انرا از يونجه كوبيده شده جدا كنيد 200 گرم ارد را با 100 گرم يونجه مخلوط كنيد و به جاي اب از اب يونجه استفاده كنيد تا كاملا طعمه بوي خود را حفظ كندچرا كه زماني كه براي صيد طعمه وارد اب شد از خود هاله اي
ايجاد ميكند كه اگر ماهي اموري اون سمتا باشه به راحتي ازش نميگذره .....


 

یه پیشنهاد هم من دارم برای اینکه بتوانیم آمور را از فاصله های دور تر وارد محوطه خود کنیم ( به سوی خود بکشیمش ) بهتره یه مقداری از همین ینجه را در یه ظرف پلاستیکی ( قوطی نوشابه ) در بسته به مدت 1 هفته نگه داری کنیم ( هر روز درب آن را باز کرده و بزارید گازش خارج بشه )
بعد وقتی خواستید از این خمیری که داوود جان فرمودند استفاده کنید مقداری از این محلول را در یک قوطی کوچک تر که قبلا سوراخ کاری شده قرار دهید به در اطراف محلی به میخواهید قلاب بندازید پرتاب کنید !
بوی حاصل از این قوطی باعث میشود که ماهی از فاصله های دور تر هم بتواند این بو را حس کند و به سوی قلاب شما سرازیر میشود !

 

منبع : aryafishing.comصيد ماهي امور

خلاصه اي در مورد ماهي آمور

ماهي آمور جزو كپور ماهيان است كه به آن كپور علفخوار نيز گفته مي شودـ
اين ماهي از زيركترين ماهي هاي آب شيرين با حافظه اي طولاني مدت است. بسيار حساس به محيط و آرامش طلب است. غذاي اين ماهي را در دوران كوچكي موجودات معلق در آب و پس از آن جلبكها و خزه ها و ميگوهاي ريز آب شيرين و پس از آن گياهان آب شيرين و در مراحل بلوغ و رشد كامل به ساقه و برگ ني نيز روي مي آورد. بدن اين ماهي بسيار شبيه كپور وحشي است با اين تفاوت كه فلسهاي آن در بيشتر گونه ها داراي طرحهايي پنج ضلعي بوده و بدن اين ماهي بسيار كشيده تر از كپور است و سر اين ماهي نسبت به كپور كوچكتر و گرد تر است و البته دهان اين ماهي نيز كمي به سمت بالا كشيده شده است.ـماهي آمور چيست ؟

يا كپور علفخوار Grass carp


ماهی آمور یا کپور علف خوار، در اغلب حوضه‌های آبریز پراکنش دارد و دارای دندان حلقی با فرمول ۴٫۲-۲٫۴ یا ۵٫۲-۲٫۴ می‌باشد. حد اثر طول و وزن در این ماهی به ترتیب ۱۰۰ سانتی متر و ۳۲ کیلوگرم می‌باشد(میانگین ۵۷ سانتی متر و ۶/۳ کیلوگرم). بدن این ماهی كشيده و فلس‌های متراکمی دارد. باله پشتی گرد و خط جانبی کاملی دارد. ابتدای قاعده باله پشتی اندکی در جلوی قائمه باله لگنی قرار دارد.خارهای آبششی کوتاه و به تعداد ۱۲ عدد دارد. عمدتا از گیاهان آبزی تغذیه می‌کند. البته سخت پوستان و نوزاد شیرونومیده را نیز مصرف می‌کند.تعداد تخم‌ها تا ۱ میلیون عدد نیز می‌رسد. نسبت به ماهی کپور معمولی باله پشتی کوتاهتری دارد. تفاوت آن با ماهی کپور سیاه، در دندان‌های حلقی است. دندان حلقی در آمور از نوع شانه‌ای و در کپور سیاه از نوع آسیایی است. ماهی آمور شباهت زیادی به ماهی سفید خزر دارد به طوری که آن را سفید پرورشی می‌نامند. ماهی آمور دارای سر مسطح است ولی ماهی سفید سر برآمده دارد. رنگ بدن در ماهی آمور، نقره‌ای واضح و در ماهی سفید نقره‌ای محو است. تفاوت دیگر این دو در دندان‌های حلقی است که فرمول دندان حلقی در ماهی سفید ۵-۶ می‌باشد. ماهی آمور جزء کپور ماهیان چینی می‌باشد و در سیستم پرورشی توام همراه با کپور معمولی، فیتوفاگ و بیگ هد، پرورش می‌یابد. اين ماهي در زادگاه اصلي خود در چين، در رودخانه هاي سيلابي با آب گل آلوده و بستر پوشيده از سنگريزه به صورت دسته جمعي تخم ريزي مي كند.تخم ريزي آن در دماي 23-21 درجه سانتي گراد صورت مي گيرد. تعداد تخم ها 200-500 هزار عدد بوده و به قطر 5/0-2/1 ميلي متر مي باشند. شرايط لازم براي به وجود آمدن لاروها، غوطه وري تخم ها مي باشد كه در رودخانه هاي طبيعي در فصل سيلابي چنين شرايطي فراهم مي گردد. ماهيان نر در موطن اصلي خود در6-4 سالگي و ماده ها در 7-6 سالگي بالغ مي شوند. اين ماهي داراي ارزش شيلاتي مي باشد.

صيد ماهي آمور

در وحله اول صيد اين ماهي علفخوار بسيار مشكل و حتي محال جلوه مي نمايد. اين ماهي بسته به محيط زيست و گونه هاي در حال زيست همجوار خود واكنشهايي متفاوت با بقيه همگونه هاي خود نشان ميدهد. مثلا اگر در درياچه اي فقط آمور و بيگ هد و چند نمونه ماهي كوچك همچون اسلك و كولي باشد اين ماهي هرگز به طعمه هاي جوشانده و خمير يا هر چيز ديگري نوك نخواهد زد. ولي در تالاب يا مردابي كه حتي ممكن است ماهياني چون اسبله يا قزل آلا وجود داشته باشد عكس مطلب قبل اتفاق مي افتد و ماهي جهت كسب غذا به هر چيزي نوك خواهد زد. دليل اين عكس العمل هاي متفاوت چيزي جز كمبود تنوع غذايي نيست. حال اين ماهي زيرك و قدرتمند را چگونه صيد كنيم؟رفتار اين ماهي باهوش

جالب است بدانيد كه اين ماهي داراي حافظه بسيار قوي تري نسبت به ماهيهاي آب شيرين دارد و پس از ماهي پنكوس در رتبه دوم قرار دارد. اين ماهي محافظه كار داراي بينايي فوق العاده اي نيز نسبت به بقيه ماهي هاي كفخوار دارد و حتي با ماهي هاي شكارچي نيز رقابت ميكند. بسيار حساس به صدا و ارتعاش است و نسبت به اشياء ناشناخته هيچ گونه كنجكاوي ندارد بلكه حتي از آن منطقه نيز فرار خواهد نمود. كافي است يك تكه فلز يا هر چيز ديگري را در آب بياندازيد با كمال تعجب شاهد صحنه اي خواهيد بود كه به شعور اين موجود اطمينان پيدا خواهيد نمود.بله اين ماهي پس از بررسي اين شي عجيب با فاصله مطمئن كه گاهي به دو متر هم ميرسد از كنار آن عبور نموده و پس از چند دقيقه با همگروهي هاي خود به صورت دسته جمعي به محل باز گشته و پس از ارزيابي و تعيين موقعيت از محل دور شده و ديگر باز نمي گردند. اين عمل گروهي و زيركانه صيد اين ماهي را بسيار دشوار تر نموده لذا فريب اين ماهي نيز تكنيكهاي خاص خود را دارد.
استتار براي صيد ماهي
جهت صيد اين ماهي استتار ماهيگير و ادوات صيادي از عوامل مهم اين گونه صيد ها است.ـ


در ابتدا بايد از وزنه هاي ريگي با استتار سنگ و از نخهاي سبز تيره چمني و از گياهان مصنوعي و تا حد امكان از گياهان طبيعي استفاده گردد.در اين روش هيچگونه هرزه گرد و ادوات اضافه نبايد بر روي سيستم شما نصب گردد. قلاب شما بايد ريز باشد و بهترين سايز آن شماره هشت و شش مي باشد. چوب ماهيگيري را بايد چهار متر دور تر از لب آب قرار داد و در آن منطقه هيچگونه صدا و ارتعاشات مزاحم نبايد باشد.
تمهيدات و طعمه پاشي


در ابتدا بايد محل مورد نظر را شناسايي نموده كه محيطي پر از ني باشد سپس يك روز قبل به محل مورد نظر رفته و مقداري از نيها را برش دهيد تا محلي براي فعاليت شما باشد حالا مقدار كمي از برگ ني ها را خصوصا جوانه هاي آن را بر روي آب و در همان منطقه بريزيد. نياز نيست كه فاصله دور طعمه پاشي كنيد زيرا آمور براي خوردن جوانه ني به نزديك خواهد آمد لذا سعي كنيد طعمه پاشي را نزديك انجام دهيد.
جهت طعممه پاشي براي آمورهايي كه قدرت تغذيه از بقيه موارد را دارند كه در مطالب قبل گفته شد از ذرت و گندم پخته شده به مقدار محدود نيز مي توان استفاده نمود.
طعمه هاي مناسب براي آمور


اين ماهي از جوانه ني بسيار لذت ميبرد و سپس از جوانه گندم و جو و كاهو و شبدر و يونجه و نان يا خمير نان و هندوانه و سيب زميني. از هيچگونه اسانسي در اين طعمه ها استفاده نكنيد زيرا باعث شك و شبهه براي ماهي خواهد شد.سعي كنيد اين طعمه ها تازه و ترد باشند -ولي نكته جالب توجه در خورشت سبزي ايراني يا همان قورمه سبزي است كه بايد كمي خورشت حاوي سبزي را به مدت دو روز در محلي گرم قرار دهيد و بعد به نان يا خمير خود آغشته كنيد.
نحوه به قلاب زدن طعمه براي آمور


روش به قلاب زدن طعمه ها هم بسيار ساده است.اما دقت كنيد كه اين ماهي بسيار حساس است لذا جهت صيد سريع اين ماهي قبل از متوجه شدن ماهي اين است كه نوك قلاب را هميشه خارج از طعمه قرار دهيد.


نان و گياهان را به صورت كركره اي به قلاب بكشيد و حبوبات و غلات پخته شده يا خيس خورده را دانه دانه مانند تسبيح به قلاب بزنيد و طعمه هايي مانند خمير يا سيب زميني را به شكم قلاب بزنيد


اما كارا ترين روش زدن قلاب به برگ تازه ني است كه مانند روش بالا پس از گره زدن نخ به قلاب يك شاخه از ني جوان را به طول سه متر بريده و از فاصله يكمتري نوك آن ني را شكسته و خم ميكنيم اما جدا نمي كنيم . حالا يكي از انشعابات جوان و تازه ني را كه در نوك آن است و برگي متوسط و ترد دارد را انتخاب نموده و مانند شكل بالا بوسيله قلاب از سمت ساقه به سمت نوك برگ دوخت وار قلاب را از درون برگ عبور دهيد و در انتها نوك قلاب را در برگ فرو كنيد.حالا ساقه انتهايي ني را به شكلي در گل فرو كنيد كه قسمت نوك و قلاب شما در آب فرو رود.
روش صيد ماهي آمور


در ابتدا محل مورد نظر را يافته و پايه چوب خود را بازاويه شصت يا نود درجه با فاصله سه يا چهار متر از لب كاب در زمين فرو كنيد.


صيد آمور از سه روش خارج نيست :


اول : به روش كفخواب همانند صيد كپور عمل مي كنيم كه در بخشهاي قبلي سايت آموزش داده شده است.


روش دوم: روش شناور است كه شما با استفاده از يك شناور اقدام به صيد ميكنيد به اين ترتيب كه در انتهاي نخ ماهيگيري يك قلاب را گره بزنيد و بعد با فاصله بيست سانت از قلاب يك وزنه چاكدار پنج تا ده گرمي وصل كنيد و البته در نظر داشته باشيد كه شناور شما چه وزني را تحمل مي كند .معمولا بر روي شناور ها وزنه قابل نصب روي ريسه را حك نموده اند. و بعد از وصل نمودن وزنه شناوري با قابليت تحرك روي ادامه نخ وصل كنيد.در اين صورت در انتها يك قلاب و بعد يك وزنه و سپس يك شناور . سعي كنيد قلابتان را در كنار ني ها پرتاب كنيد . پس از پرتاب دقت كنيد كه فاصله كف دريا چه را به اندازه سي سانتي متر رعايت كنيد .


چگونه ؟ : چگونه عمق محل پرتاب قلاب را دريابم و فاصله سي سانتيمتر را تنظيم كنيم ؟ در ابتدا تخمين بزنيد كه عمق محل مورد نظر چقدر است و بعد قلاب را پرتاب كنيد اگر شناور در حالت عادي روي آب قرار گرفت يعني عمق محل بيشتر است پس نخ را جمع نموده و كمي شناور را بالا تر بكشيد يعني فاصله بين قلاب و شناور را بيشتر كنيد و اگر شناور شما روي آب يك طرف خوابيد يعني عمق محل مورد نظر بسيار كمتر است لذا در آن صورت شناور را پائين بكشيد يعني فاصله بين قلاب و شناور را كاهش دهيد پس از چند بار تست موفق خواهيد شد كه عمق را بيابيد پس از آن فاصله شناور تا قلاب را سي سانت كمتر كنيد.


دقت كنيد كه قلاب را در فصله يك تا دومتري از كنر ني ها پرتاب كنيد و بعد تا حد امكان شلي و اظافه نخ را بگيريد و بعد در كناري به انتضار بنشينيد.در هنگام نوك زدن ماهي شناور شما شروع به حركت ميكند ولي عكس العملي نشان ندهيد و منتظر بمانيد تا شناور شما در عمق فرو رفته و به جهتي حركت نمايد در آن صورت اقدام به شوك دادن آرامي نموده وپس از مطمئن شدن از وجود ماهي به قلابتان آن را جمع كنيد در غير آن صورت باز هم منتظر بمانيد زيرا ماهي ممكن است كه دوباره برگردد.


روش سوم: رو آبي است بدين ترتيب كه يا مانند مطلب بالا از ني استفاده ميكنيد و آن را بر روي سطح آب ميخوابانيد و بعد نخ اظافه را جمع كنيد يا اينكه با استفاده از يك تكه ني يا مجموعه اي از گياهان كنار آب كه آنهارا دسته كرده ايد قلاب را به حالت شناور درآوريد. بدين صورت كه يك تكه از ني يا مجموعه اي از گياهان كنار آب زي را كه دسته نموده ايد به هم ببنيد و در انتهاي نخ ماهيگيري وصل كنيد.سپس با فاصله هاي بيست سانتي از دسته گياهان يك قلاب با طعمه هاي مذكور وصل كنيد و پس از آن با فاصله بيست سانت يك قلاب ديگر و دقت كنيد كه طول هر انشعاب از ده سانتيمتر بيشتر نشود.در هر صورت كه ماهيگيري ميكنيد بايد بسيار صبور و ساكت باشيد و دستپاچه نشويد. دقت كنيد كه هميشه نخ اظافه را جمع كنيد تا ارتباط شما با ريسه بيشتر باشد و دقت كنيد پس از تنظيم اين سيستم به هيچ وجه به آن دست نزنيد و نزديك آن هم نشويد زيرا ارتعاشات صدا و لرزش زمين و. انتقال آن از طريق نخ ماهيگيري باعث فرار ماهي ميگردد.


اگر محلي كه داراي ني نيست را يافتيد و مجبور به اقامت در آن منطقه را داشتيد در آن صورت از روش كف خواب استفاده كنيد و مانند صيد كپور عمل كنيد.پرتاب نسبتا دور و به دور وزنه خود كمي طعمه پاش بزنيد.زيرا ماهي چنين مناطقي به طعمه هاي بالا حتما نوك ميزنند ولي اين دليل بر رعايت ننمودن تذكرات بالا نمي شود زيرا اين ماهي بسيار باهوش است.


روش جوشانده


در صورتي كه ميخواهيد از روش جوشانده استفاده كنيد بايد جوشانده هاي شما از نوع گياهي باشند يعني محتويات جوشانده داراي منابع گياهي باشد. در ضمن در انتهاي جوشانده از تكه اي فوم استفاده كنيد يا از جوشانده هاي پاپ آپ يا شناور استفاده كنيد زيرا كف درياچه هاي داراي آمور معمولا دارا گياه است كه اگر شما از اين روش استفاده كنيد طعمه شما در لاي گياهان مخفي نخواهد شد.براي استتار ريسه هم از يك ساقه گياه كه نخ را از توي آن عبورداده ايد يا از يك گياه مصنوعي استفاده نمائيد.