امروز: شنبه، 21 تیر 1399

اردک ماهی (سر سوسماری )

اردک ماهی (سر سوسماری )

این ماهی مثل گونه*های دیگر خانواده اردک ماهیها یک ماهی شکارچی و مهاجم است سر او به شکل پوزه اردک پهن می*شود و دارای یک دهان با تعداد زیادی دندان تیز می باشد اردک ماهی در میان خزه*های آبهای تمیز محل زندگیش به دنبال شکار پرسه می زند و آماده حمله به هر موجود قابل خوردن مثل پرندگان در حال شنا در سطح آب می باشد.

بیولوژی :

اردك ماهی شمالی ماهی است كه از نظر جثه بزرگ بوده وجزو ماهیان شكارچی است كه متعلق به خانواده Ecosidaeمی باشد . . اردك ماهی شمالی یك ماهی استخوانی است كه با خصوصیاتی مثل بدن بلند و باریك و پوزه اردكی شكل مسطح كه دارای دندانهای زیادی است از دیگر ماهیان متمایز میشود . بدن اژدری شكل آنها مشخصه ماهیان شكارچی كمین كننده است كه به ماهی اجازه میدهد به صورت سیریع و ناگهانی به طعمه حمله كند. آنها دارای باله های عمودی و تیره رنگ در انتهای بدن و رنگ كل بدن خاكستری متمایل به سبز میباشد كه نقاط زرد رنگ یا سفید رنگ در سراسر بدن به صورت نامنظم دیده میشود .ناحیه شكمی آنها سفید رنگ است .یكی از راههایی كه اردك ماهیان را متمایز می كند ترتیب قرار گرفتن فلسها در سرپوش آبششی و فك می باشد .نیمه بالایی سرپوش آبششی و تمام فك آن توسط فلس پوشیده شده است پراكندگی آنها در بسیاری از دریاچه های آب شیرین ، نهرها و استخرهای پوشیده از علف می باشد.پراكنش اردك ماهی شمالی شامل شمالی ترین ناحیه آمریكای شمالی ، آسیا و اروپا است .زیستگاه آنها با تغییر فصل و درجه حرارت آب تغییر می كند.اردك ماهی شمالی عمومابه هنگام تخم ریزی بهاره و اوایل تابستان در آبهای سطحی كم عمق ومناطقی كه از علف پوشیده شده دیده میشود . در اواخر تابستان اردك ماهی شروع به مهاجرت به آبهای عمیق تر می كند و آنجا را برای ماندن در طی مدتی كه پاییز و زمستان سپری شود انتخاب می كند . بر خلاف بیشتر ماهیان در راسته Salmoniformes پنج گونه از خانواده اردك ماهیان فاقد باله چربی هستند. اعضای خانواده اردك ماهیان دارای باله پشتی ومخرجی تقریبا هم اندازه هستند كه در یك خط قرار گرفته است و مكان آن در نزدیكی انتهای بدن است .اردك ماهیان توسط دم چنگالی شكل و پوزه بلندشان از دیگر ماهیان تشخیص داده میشوند .بیشتر ماهیان استخوانی دارای كیسه شنایی هستند كه از لحاظ طول زیاد با لوله گوارش در ارتباط نیست اگرچه در اعضای راسته Salmoniformes كیسه شنای انباشته از گاز با لوله گوارش از طریق یك مجرای جانبی در ارتباط است این ماهی.با بلعیدن حجم زیادی از هوااز سطح آب ، هوا به داخل كیسه شنای خود هدایت كرده كه با اینكار میزان شناوری خود در آب را تنظیم می كند . در ماهیان شكارچی كمین كننده مثل اردك ماهی كیسه شنا به ماهی اجازه میدهد كه خیلی آرام و بی حركت در آب باقی بماند.اردك ماهی شمالی معمولا به هنگامیكه طول آن به حدود2/1 متر میرسد و وزن آن حدود 18 كیلوگرم میشود به بلوغ میرسند گرچه عموما وزن آنها بین 9/0 تا 5/4 كیلوگرم است . تعیین سن اردك ماهی مشكل بوده و با شمارش حلقه های موجود در فلس سن آنها تعین میشود . بعضی از اردك ماهیان به سن 24 سالگی هم میرسند ولی سن بلوغ آنها بین 2 تا 5 سال است .

تغذیه :

.اردك ماهی یك ماهی شكارچی است كه دارای اشتهای فوق العاده ای می باشد .در ماههای اولیه زندگی رژیم غذایی اردك ماهی جوان شامل سخت پوستان كوچك و حشرات ریز است و هنگامیكه به بلوغ می رسد از بیشتر ماهیان ، قورباغه ها ، حشرات و خرچنگ ها ، بعضی پستانداران كوچك مثل موش و مرغان آبزی جوان تغذیه می كند .اردك ماهی به هنگام شكار در لابه لای علفها كمین كرده و به طور ناگهانی و غافلگیر كننده به طعمه حمله می كند . و با دندانهای تیز خود طعمه را نگه داشته و ابتدا از سمت سر شروع به قورت دادن می كند .

تولید مثل :

بیشتر نرها و ماده ها در 2 تا 5 سال ابتدایی زندگی به بلوغ میرسند .دوره تولید مثل اردك ماهی معمولا از ماه مارس تا ماه می ادامه دارد .كه بستگی به درجه حرارت آب و زمان آب شدن یخها دارد .در بهار زمانی كه ماهیها در مناطق مردابهای كم عمق تجمع پیدا می كنند اردك ماهیان در دهانه خلیجهای كوچكی كه از نهرها بوجود آمده ودارای بستر سنگی است دیده میشوند .اردك ماهیان ماده تخمهای خود را در طول مدت روز روی گیاهانی كه بین این سنگها وجود دارد ریخته ،كه تعداد آنها در حدود 100000 عدد است.به همراه آنها اردك ماهیان نر هم تخمكها را بارور می كنند . تخمهای محافظت نشده حدود 2 هفته بعد تبدیل به لارو میشوند و لاروها برای تغذیه بهتر به مناطقی كه آب دارای عمق بیشری است مهاجرت می كنند

منبع : mid010.mihanblog.comهمه چیز در مورد اردک ماهی

همه چیز در مورد اردک ماهی
اردک ماهی در ویکی پدیا :
این ماهی مثل گونه‌های دیگر خانوادهٔ اردک ماهی‌ها ماهی شکارچی و مهاجم است سر او به شکل پوزه اردک پهن می‌شود و دارای یک دهان با تعداد زیادی دندان تیز می‌باشد. اردک ماهی در میان خزه‌های آب‌های تمیز محل زندگیش به دنبال شکار پرسه می‌زند و آماده حمله به هر موجود قابل خوردن مثل پرندگان در حال شنا در سطح آب است."
اردك ماهي

Esox ها يك دسته از ماهيهاي آب شيرين مي باشند و تنها عضو خانواده Esocidae راسته Esociformes است. نوعي از اين گونه Esox Lucius يا همان اردك ماهي ساكن شمال كره زمين مي باشد. گونه هايي از اين دسته مانند Pike ها ( اردك ماهي) شناخته شده اند. اين گونه اردك ماهي بوميان منطقه آمريكاي شمالي و از اروپاي غربي تا سيبري در منطقه اروپا آسيا مي باشند.

[تصویر: pike02.gif]

اردك ماهي ها مي توانند تا ماكزيمم طولي معادل 183 سانتيمتر رشد نمايند و به حداكثر وزني معادل 35 كيلوگرم برسند. گزارش شده است كه اين ماهي مي تواند به سن 30 سالگي برسد. آنها شكلي كشيده و اژدر مانند با سري نوك تيز و دندانهاي برنده همانند اغلب ماهيهاي شكارچي دارند. رنگ آميزي آنها خاكستري – سبز با خالها يا لكه هاي آشكار است. اشكال روي بدن اردك ماهي همانند اثر انگشت مي باشد و هر كدام با شكلها و الگوهاي متفاوت مي باشند.

اردك ماهي از دامنه وسيعي از منابع غذايي تغذيه مي كند. عمده شكارشان ديگر ماهيها به انضمام انواع خودشان مي باشد. شكار اصليشان كه همواره در دسترس مي باشد ماهي كولمه يا Roach مي باشد. همچنين آنها به شكار ماهياني همچون سوف حاجي طرخان (Perch) ، مار ماهيها و كپور ماهيان مي پردازند. آنها ماهيهايي به اندازه يك سوم خودشان را مي بلعند. اردك ماهيها همخوار هستند(همانند ماهي سوف). تقريبأ 20 درصد جيره غذايشان را ماهيهاي كوچكتر از جنس خودشان تشكيل مي دهد.
آنها همچنين از حشرات ، كرمها و دوزيستان از قبيل سوسمارهاي آبي ، سمندر آبي يا قورباغه زماني كه غذا كمياب مي شود تغذيه خواهند كرد و گهگاهي از پستانداران كوچك مانند موشها هنگامي كه آب در خشكي پيشروي مي كند تغذيه خواهند كرد. پرندگان كوچك از قبيل جوجه اردك ممكن است مورد هدف يك اردك ماهي واقع شود. همچنين اردك ماهيها مي توانند تا مارهاي شناگر از قبيل تيره مارها را شكار كنند. يك اردك ماهي بالغ مي تواند به راحتي يك اردك وحشي بالغ را درسته ببلعد. پس بي دليل نيست كه به اين ماهي كوسه آب هاي شيرين لقب داده اند.


و این هم عکس های ماهی هایی که گرفتم :
تاریخ عکس : 28 مرداد 1389

البته میدونم این ماهی ها زیاد بزرگ نیستند,Big Grin هر وقت ماهی زیاد میگیری همه کوچیک اند و وقتی هم بزرگ میگیری به ندرت بیشتر از 8 یا 10 میشه گرفت
[تصویر: P130108_11.59o.jpg]
منبع  : forum.yas-theme.com