امروز: سه شنبه، 6 خرداد 1399

شكار ماهي اب پاش

فيلم تغذيه و شكار ماهي اب پاش يا ماهي ارچر فيش

Archer Fish - گورامی آب پاش

فيلم تغذيه و شكار ماهي اب پاش يا ماهي ارچر فيش

برای دانلود فیلمی از آرچرفیش ( در ایران به گورامی آبپاش معروف است ) که تغذیه ی جالب این ماهی را در طبیعت نشان می دهد ادامه ی مطلب را دنبال کنید .دانلود فیلم تغذیه ی آرچرفیش

پسورد :www.aqua-quest.ir

 

منبع : www.aqua-quest.irآب پاش/ تیرانداز ( آرچر فیش )

آب پاش/ تیرانداز ( آرچر فیش )

آب پاش/ تیراندازماهی تیرانداز با نام علمی (Toxotes jaculatrix) و نام انگلیسی (Archer fish ) از خانواده (Toxotidae ) بوده و دارای 6 گونه در جهان میباشد. آنها در آبهای لب شور سواحل آسیای جنوبی جزایربین هند و اندونزی فیلیپین وقسمتهایی از استرالیا یافت می شوند و به دلیل برخی جذابیتها كه بدان اشاره خواهد شد مورد توجه بسیاری از آكواریوم داران جهان قرار گرفته همین امر موجب گسترش تقاضا برای این ماهی در كشورهای مختلف گردیده و در كشور ما نیز آكواریوم داران اخیرا اقدام به نگهداری از این ماهی استثنایی نموده اند.

آنچه كه این ماهی زیبا را از سایر ماهیها متمایز ساخته قدرت خارق العاده آن در شكار حشرات خارج از آب می باشد.
پس از اینكه ماهی تیرانداز طعمه مناسبی را بیابد به سطح آب نزدیك شده و در یك لحظه اقدام به پرتاب نمودن قطرات آب توسط دهانش به طعمه مورد نظر میكند.برخورد سریع قطره آب به طعمه موجب بیهوش شدن موقت و سقوط آنها در آب می گردد كه بدین وسیله مورد تغذیه ماهی تیرانداز قرار میگیرد.
اندازه ماهی تیرانداز معمولا 25 سانتی متر و معمولا كوچكتر از آن بوده اما توانایی رشد كردن در حدود 40 سانتی متر را هم دارا هستند.
چشمان درشت و تیزبین این ماهی آن را به شكارچی ماهری مبدل ساخته وجود نقاط سیاه – سفید و زرد رنگ كه بطور پراكنده ای در سطح بدنشان میباشد آنها را در مقابل برخی دشمنان طبیعی استتار میكند.
ماهی های تیرانداز می توانند مدت هفت دقیقه به طور پی در پی و با سرعت زیاد آب را به سمت هدف مورد نظر پرتاب كنند. توانایی آنها در پرتاب آب قابل توجه بوده به نحوی كه قادرند آب را تا ارتفاع 3- 2 متری از سطح آب به بالا پرتاب نمایند. هر چه سایز ماهی ها كوچك تر میشود قدرت آنها در پرتاب كاهش میابد. ماهی هایی كه اندازه ای در حدود 25سانتیمتر دارند تا 1.5متر و آنهایی كه ابعادی در حدود 2 تا 3 سانتیمتر دارند 20- 10 سانتیمتر آب را پرتاب میكنند البته ماهی های تیرانداز توانایی جهش از داخل آب برای ربودن حشرات را دارند و گاها این عمل مشاهده می شود.
ماهی تیرانداز در سن یك تا دو سالگی به بلوغ رسیده و قادرند( 20,000تا 150,000) عدد تخم بگذارند اما تخمریزی آنها معمولا در آكواریوم انجام نمیگیرد.
از آنجایی كه ماهی تیرانداز مورد توجه بسیاری از آكواریوم داران می باشد و به طور كلی آگاهی داشتن از نحوه زیست و احتیاجات حیاتی هر موجودی برای پرورش آن ضروری است به برخی از این موارد اشاره میشود:
همانطور كه در ابتدا اشاره شد ماهی تیرانداز در آبهای لب شور زندگی میكند (SG: 1.002-1.007) آنها قابلیت سازگاری با آب شیرین را هم داشته و میتوان با رقیق كردن تدریجی آب امكان زیست نمودن شان را در آكواریوم های آب شیرین فراهم كرد.
درجه حرارت مورد نیاز برای این ماهی ها 25-30oC (77-86oF) بوده و آبی با pH بین 8.0 تا 7.6 و سختی 15 درجه بسیار مناسب میباشد .
چنانچه تمایل دارید كه ماهی تیرانداز را با سایر ماهیها نگهداری كنید میتوانید از چند ماهی اسكات( Scato phagus argus) وآنجل مونو(Mono dactylus argenteus ) كه دراندازه های یكسانی باشند استفاده نمایید.
درتغذیه ماهی تیرانداز در آكواریوم علاوه بر حشرات و سایر موجودات ریز آبزی استفاده ازغذاهای مصنوعی و فریز شده نیز امكان پذیر است.
معمولا برای نگهداری این ماهی از آكواریومهایی استفاده میگردد كه علاوه بر داشتن دكوراسیونی زیبا و نزدیك به محیط طبیعی زندگی آنها ( استفاده از گیاهان مردابی و شاخ و برگ گیاهان كه قسمتهایی از آنها از آب خارج شده اند) امكان رها سازی برخی حشرات بالدار زنده ( مانند مگس پشه و ...) در فضای بسته آن میسر گردد تا بتوان ازنزدیك لحظه های جذاب شكارشدن حشرات توسط ماهی تیرانداز را مشاهده كرد.


منبع : http://cichlid.blogfa.com