امروز: شنبه، 21 تیر 1399

اشنايي با ماهي پاكو

اشنايي با ماهی پاکو

ماهی پاکو ماهی ای صلح جوست و معمولا به ماهی های کوچک تر از خود آسیب نمی رساند.این ماهی جزء دسته ی گیاهخواران محسوب شده و به گیاهان داخل آکواریوم صدمه وارد می کند.در دمای ۲۲ تا ۲۸ درجه ی سانتی گراد به خوبی زندگی می کند.اندازه ی این ماهی تا ۱۱۰ سانتی متر می رسد.

در تشخیص جنسیت این ماهی،قرمزی شکم ماهی نر بیشتر از ماهی ماده است و همچنین باله های پشتی ماهی نر نوک تیز تر است.

ابعاد این ماهی باعث شده که از این ماهی به درستی به عنوان "Tank Buster" (تانک اشغال کن) یاد شود. در ضمن این ماهی به صورت گله ای زندگی می کند و باید به صورت گروهی نگهداری شود. حتی ماهی های بالغ به راحتی دچار ترس و وحشت می شوند و عادت به فرار ناگهانی و کوبیدن خود به شیشه دارند که با وجود یک ماهی 80 سانتی متری واقعا یک فاجعه در پی خواهد داشت. بنابراین این ماهی از آن دسته ماهی هایی است که باید در طبیعت به حال خود رها شود یا اینکه در آکواریوم های بزرگ عمومی نگهداری شود تا در یک آکواریوم خانگی. در واقع هیچ آکواریوم خانگی نمی تواند فضای لازم برای زندگی این ماهی غول پیکر را فراهم کند.

معمولا این ماهی با ماهی پیرانا اشتباه گرفته می شود.تشخیص این دو ماهی در زمان بچگی تنها از طریق مقایسه فک پایینی آنها با هم مقدور است.بدین صورت که فک پایینی پیرانا شکم قرمز قوی تر و عضلانی تر به نظر می رسد.ماهی های بالغ از نظر جثه و همچنین شکل دندان ها با هم متفاوتند.پاکو بالغ تا 110 سانتی متر رشد می کند ولی پیرانا شکم قرمز حداکثر تا 30 سانتی متر رشد می کند.همچنین دندان های پیرانا نوک تیز تر از دندان های پاکوست.

در کل این دو ماهی بسیار به هم شبیه هستند و حتی گاهی متخصصین هم در تشخیص آنها اشتباه می کنند. ماهی پاکو حتی به "پیرانا گیاه خوار" معروف شده است.اما از آنجایی که خرید و فروش پیرانا در اکثر نقاط جهان غیرقانونی است، ماهی ای که در ماهی فروشی ها با نام پیرانا فروخته می شود در واقع همین پاکو است.خرید و فروش پیرانا شکم قرمز به خاطر ترس از به هم ریختن اکوسیستم غیرقانونی می باشد. اگر تصادفا یک جفت از این ماهی در رودخانه ای که شرایط مناسبی برای رشدش را داشته باشد رها شود، به خاطر عدم وجود دشمن طبیعی این ماهی به تکثیر می پردازد و تا آخرین موجود زنده آن رودخانه را خواهد خورد. بنابراین اکثر کشور ها از ورود این ماهی به داخل خود جلوگیری می کنند.فقط پیرانا سیاه است که در ماهی فروشی ها به فروش می رسد و در ایران هم وجود دارد. این ماهی بر خلاف نوع شکم قرمز خود، قاتل نیست ولی به هر صورت از ماهی های زنده کوچکتر از خود تغذیه می کند.

 

ماهی پاکو ,عكس ماهی پاکو  ,انواع ماهی پاکو  ,,پرورش ماهی پاکو  رنگ ماهی پاکو ,توليد مثل ماهی پاکو , تخم ريزي ماهی پاکو  ,خريد و فروش ماهی پاکو , غذاي ماهی پاکو  ,نگهداري ماهی پاکو  ,بيماري ماهی پاکو , مشخصات ماهی پاکو  ,مكان ماهی پاکو  ,

منبع : akvariuom.persianblog.ir/ماهی پاکو

ماهی پاکو ,عكس ماهی پاکو  ,انواع ماهی پاکو  ,,پرورش ماهی پاکو  رنگ ماهی پاکو ,توليد مثل ماهی پاکو , تخم ريزي ماهی پاکو  ,خريد و فروش ماهی پاکو , غذاي ماهی پاکو  ,نگهداري ماهی پاکو  ,بيماري ماهی پاکو , مشخصات ماهی پاکو  ,مكان ماهی پاکو 

نام رایج: پاکو، پاکو باله سیاه، پاکو شکم قرمز، تمباکو
نام علمی:
Colossoma tambaqui
Myletes macropomus
Piaractus macropomus

خانواده: کاراسیده
رسته: کاراسین
پراکندگی: آمریکا جنوبی، برزیل
زیستگاه اصلی: سیلاب
خلق و خو: صلح جو، معمولا به ماهی های کوچک آسیب نمی رساند
رژیم غذایی: همه چیز خوار
نگهداری: باید با کدو سبز و غذاهای آماده پایه گیاهی تغذیه شود. گیاهان آکواریومی را می خورد. این ماهی به مقادیر بالای نیترات حساس است، بنابراین تعویض مداوم آب ضروری است.
ph: بین 5.0 تا 8.0
دما: بین 22 تا 28 درجه سانتی گراد
سختی: بین 10 تا 20 dh
اندازه: نر و ماده 110 سانتی متر
سطح شنا: سطح میانی آب
فعالیت: روزانه
جنسیت: قرمزی شکم ماهی نر خیلی بیشتر از ماهی ماده است. باله پشتی ماهی نر دارای نقطه های بیشتر و نوک تیزتر است.
تولید مثل: خیلی مشکل است. فیلتر کردن مواد زاید ضروری است و اطلاعات بیشتری در دسترس نیست.
نکات: ابعاد این ماهی باعث شده که از این ماهی به درستی به عنوان "Tank Buster" (تانک اشغال کن) یاد شود. در ضمن این ماهی به صورت گله ای زندگی می کند و باید به صورت گروهی نگهداری شود. حتی ماهی های بالغ به راحتی دچار ترس و وحشت می شوند و عادت به فرار ناگهانی و کوبیدن خود به شیشه دارند که با وجود یک ماهی 80 سانتی متری واقعا یک فاجعه در پی خواهد داشت. بنابراین این ماهی از آن دسته ماهی هایی است که باید در طبیعت به حال خود رها شود یا اینکه در آکواریوم های بزرگ عمومی نگهداری شود تا در یک آکواریوم aخانگی. در واقع هیچ آکواریوم خانگی نمی تواند فضای لازم برای زندگی این ماهی غول پیکر را فراهم کند.
رنگ های اصلی: نقره ای و قرمز
نقش و طرح خاص: نقطه های ریز
دهان: معمولی
دم: فرو رفته
ماهی های سازگار: انواع لجن خوارها، بارب ها، تترا ها و ...

ماهی پاکو ,عكس ماهی پاکو  ,انواع ماهی پاکو  ,,پرورش ماهی پاکو  رنگ ماهی پاکو ,توليد مثل ماهی پاکو , تخم ريزي ماهی پاکو  ,خريد و فروش ماهی پاکو , غذاي ماهی پاکو  ,نگهداري ماهی پاکو  ,بيماري ماهی پاکو , مشخصات ماهی پاکو  ,مكان ماهی پاکو  ,