امروز: سه شنبه، 6 خرداد 1399

نيش سفره ماهي

نيش سفره ماهي

شايد خبر آن رام کننده تمساح استراليايي را که سرانجام با نيش سفره ماهي در قفسه سينه از پاي در آمد، در رسانه ها شنيده باشيد. اين اتفاق در ماه فوريه 2007 رخ داد و معلوم کرد که خطرناک تر از تمساح ها، سفره ماهي ها هستند!

سفره ماهي

در مطبوعات علمي داخل کشور، گزارشي از آقاي دکتر «مهدي سدهي‌زاده » متخصص بيماري هاي پوست خواندم که در آن يک مرد آبزي دان باز (علاقه‌مند به آکواريوم) از ناحيه دست دچار گزش سفره ماهي شده بود.

اين گزارش مصور، دست تاول زده مرد 36 ساله‌اي را نشان داد که دچار تورم دردناک شده است.

ليدوکائين در محل زخم تزريق مي شود و ذرات و قطعات کوچک به جا مانده از خارهاي سفره ماهي خارج مي شود. زخم، مورد بررسي پرتونگاري از نظر بقاياي جسم خارجي قرار مي‌گيرد و انجام الکترو کارديوگرافي و کنترل فشار خون و نبض نمودار آن است که پزشک معالج نسبت به اين زخم‌ها شناخت کافي و وافي داشته است. بيمار دوره‌اي از داروهاي «سفالوسپورين» و «ماکروليد» دريافت مي کند و زخم سرانجام بدون تمهيدات جراحي بهبود مي يابد و بيمار تا پنج ماه تحت نظر و پي‌گيري قرار مي‌گيرد.

بعضي از افراد بر حسب علاقه و دلمشغولي (Hobby)، مارهاي سمي را نگهداري مي کنند و پرورش مي دهند براي آنکه آنها را زيبا و خوش خط و خال مي يابند!

بعضي ها رطيل شکار مي کنند براي آنکه جالب و بي نظيرند. بعضي ها سفره ماهي در آکواريوم مي پرورند. تمام حيواناتي از اين دست، در جاي خود بسيار خطرناک‌اند.

در کلمبيا آمار منابع بهداشت حکايت از آن دارند که سالانه بيش از دو هزار مورد حادثه از جانب سفره ماهي هاي آب شيرين روي مي دهد. طي دوره‌اي متجاوز از پنج سال در يک بيمارستان کوچک محلي هشت مورد مرگ حادث شده است. 23 مورد قطع اندام تحتاني گزارش شده است و 114 مورد از سانحه ديدگان از کار کردن باز ماندند دامپزشکان نسبت به اين واقعيت‌هاي تکان دهنده هشدار داده‌اند.

سفره ماهي

سفره ماهي، ماهي آکواريومي بي همانندي است. سفره ماهي هم با زندگي در آب شور خو مي گيرد و هم آب شيرين، و در آبزي دان بزرگ شکوهمندانه به جلوه گري مي پردازد.

سفره ماهي ها در زمره نوع کوسه ماهي هاي پهن طبقه بندي مي شوند که داراي اسکلت غضروفي‌اند و استخواني در بدن آنها وجود ندارد.

 تمام بدن يک دست و يک پارچه از غضروف ساخته شده است. متجاوز از 150نوع آن شناسائي شده اند که غالبا در آب اقيانوس ها به سر مي برند و از صدف‌ها و نرم‌تنان تغذيه مي کنند.

دندان هاي آنها همچون تله روي هم مي افتد، و داراي آرواره هاي بسيار قوي اند ولي تهديدات مرگبار آنها که متوجه انسان مي شود نه از اين آرواره هاي قوي، بلکه از ناحيه دم است. دم ماهي داراي نيش زهرآگيني است که در بدن قرباني فرو مي رود و او را از پاي در مي آورد.

سفره ماهي ها اندازه هاي متغيري دارند و پهناي آنها از 25 و 30 سانتي متر تا 8/1 متر مي‌ رسد و اغلب آنها حداقل 90 سانتي متر طول دارند. دم آنها معمولا دوبرابر طول بدنشان است. علاقه مندان به آبزي‌دان ها در آمريکاي شمالي سفره ماهي هاي آب شيرين را پرورش مي دهند.

بوميان آمريکايي شمالي اين ماهي ها را «هراسناک» توصيف مي کنند.

گزارش هايي از بروز زخم در علاقه مندان به آبزي دان ها وجود دارد که فقط بخشي از همه آنچه است که اتفاق مي افتد با اين وجود در اين گونه افراد زخم هايي جدي پديدار مي شود.

زهر سفره ماهي در دم آن استقرار يافته است. ستون فقرات در ناحيه دمي و ريش دار و از غلاف جلدي مستور شده و به غدد زهر مربوط مي شود. نيش به ساختمان داخلي ستون فقرات و منطقه ريش‌دار اطلاق مي شود و وسيله دفاعي اين حيوان محسوب مي شود.

اگر انسان با پاي برهنه بر پشت آنها قدم بزند، بهترين شرايط براي فرو کردن دم در بدن حاصل مي‌شود و اگر فردي بخواهد سربه سر اين حيوان بگذارد و او را بترساند يا شکار کند، به سرعت دم خود را همچون تازيانه‌اي به کار مي گيرد و در عضو متعرض شخص  فرو مي برد.

سفره ماهي

زخم  سفره ماهي از دو جهت قابل بررسي است:

1- آسيب فيزيکي از کنش نيرومند و نافذ ستون فقرات

2- زهري که زخم را آغشته مي کند.

و اين دو  اثر، هماهنگ به با هم عمل مي‌کنند.

آسيب‌هاي وارده به اندام تحتاني شناگران و قايقرانان، دست ها و بازوان ماهي گيران و دارندگان آکواريوم را درگير مي کند.

اگر رگ درشتي صدمه ببيند، خونريزي وسيعي رخ مي دهد که مي تواند حتي کشنده باشد.

در بررسي منابع موردي از پارگي شريان راني (فمورال) توسط سفره ماهي گزارش شده و قرباني در اثر خونريزي بلافاصله از پاي در آمده است.

در 5 درصد زخم ها ستون فقرات سفره ماهي شکسته شده و بر جا مي ماند به ويژه آنکه ماهي به قرباني حمله کند.

نفوذ نيش در بخشي از بدن (شکم، کشاله ران، سينه) يک آورژانس جدي پزشکي است. ورود زهر نکروزدهنده به طور مستقيم در حفره بدن و اثرات آن روي قلب و ساير اندام هاي داخلي، مرگ محتوم را به دنبال دارد.

سفره ماهي

تمام زهرهاي انواع سفره ماهي مشابه يکديگرند

زهر حاوي سروتونين، 5 نوکلئوتيداز و فسفو دي استراز است. دو آنزيم اخير مسئول نکروز و تحليل بافت هستند سرو تونين موجب بروز دردي جانکاه در محل ضايعه است. اگر جلوي اين واکنش ها گرفته نشود، پي در پي ادامه پيدا خواهند کرد. نيش زهر سفره ماهي اگر در حد تحريک باشد و درمان پذيرد، حالتي شبيه سلوليت باکتريايي پديد مي آورد. هر نيش بدون درد نمود آن خواهد بود که نيش خشک بوده و قرباني خوش‌شانس از خطر جسته در رفته است.

اين حالت ممکن است به يک يا چند علت ذيل اتفاق افتاده باشد:

الف- غلاف ممکن است پيش از اين پاره شده و مخزن زهر آن تخليه شده باشد.

ب- غلاف در نفوذ به زخم دچار وقفه شده باشد.

ج- وقفه‌اي در پاره شدن غلاف حاصل شده باشد. بنابراين زهر همچنان در حيوان باقي بماند.

د- ستون فقرات بيش از اين شکسته باشد.

ولي در افرادي که طي تروماي فيزيکي زهر را هم دريافت داشته باشند، نکروز يافت و عفونت ثانويه باکتري يايي درمان را با دشواري مواجه مي سازد. و ماهي ها و دوره هاي طولاني آنتي بيوتيک درماني داخل وريدي ضرورت پيدا مي کند.

زخم ساق پا درمان پذيرد و پاها به مدت چند هفته يا شايد چند ماه در وضعيت استراحت قرار گيرد زيرا که نکروز و عفونت باکتري هايي زماني که قرباني مي ايستد و يا قدم مي زند تشديد مي يابد.گالری عکس سفره ماهی ها

گالری عکس سفره ماهی ها

manta ray photo gallery

گالری عکس سفره ماهی

aks sofreh mahi  manta ray photo gallery  galeri aks sofreh mahi

پرواژ و پرش سفره ماهی روی آب   عکس سفره ماهی ببری   عکس صفره ماهی - گالری عکس حیوانات 

تصویر سفره ماهی زیبا   aks sofreh mahi   عکس های زیبا از سفره ماهی - آبزیان دریایی 

عکس سفره ماهی   بهترین سایت عکس حیوانات   u;s stvi lhid - Hfcdhk nvdhdd 

همه چیز درباره سفره ماهی ها


سفره ماهی نوعی ماهی تخت  و وابسته به کوسه‌ها است. سفره ماهیان نتیجهٔ چرخه تکاملی کوسه‌ها هستند. سفره ماهی‌ها معمولاً در گروه‌های بزرگ و به صورت دسته جمعی زندگی می‌کنند . استخوان بندی سفره ماهی‌ها از غضروف که ماده‌ای سخت ولی نرم تر از استخوان است تشکیل شده‌است .

انواع سفره ماهی ها :

Raja erinacea  : مشهورترین و پر جمعیت‌ترین سفره ماهی دریای عمان است و دارای ظاهری کایت مانند و دمی طویل است .

Trygon  :به علت اینکه ظاهری مثلث مانند دارد به این اسم مشهور شده‌است.

Myliobatis : نوعی سفره ماهی عظیم با باله‌های سینه‌ای بسیار قوی که دارای برجستگی‌ها و فرو رفتگی‌های متعددی است . ضرباتی که توسط باله‌های این ماهی به سایر ماهی‌ها وارد می‌شود باعث زخمی شدن شدید طعمه شده و شکار آنها را راحت می‌کند. این نمونه سفره ماهی به خون آشام دریا مشهور است.

Mantana : این ماهی که به خاطر شاخک هایش چرتنه هم خوانده می‌شود بزرگترین نوع سفره ماهی‌ها می‌باشد این گروه از ماهیها از گروههای خیلی نزدیک به کوسه‌ها می‌باشند علیرغم اندازه آن این ماهی یک شکارچی خطرناک نیست او به آرامی در مسیر دریای باز شنا می‌کند و باله‌های بزرگ خود را به آرامی به یگدیکر می‌زند و با استفاده از شاخکهای جلویی خود پلانگتونها و موجودات ریز دریایی را به درون دهان بزرگ خود هدایت می‌کند.

Rhinobatus  : پوزهٔ جانور طویل و عضوی منقار مانند را بوجود آورده و بالهٔ پشتی به چندین قسمت تقسیم و هر قسمت به یک خار مبدل شده‌است. با توجه به شکل ظاهری به گیتار ماهی هم مشهور است.

Torpedo  : این ماهی قادر است برق قوی تولید کند و توسط آن طعمه‌هایش را فلج می‌کند.

 

aks sofreh mahi  

عکس های ویژه از سفره ماهی ها

manta ray photo gallery  

سفره ماهی ( کوسه ماهی )

galeri aks sofreh mahi

گالری عکس موچودات زیر دریایی

  پرواژ و پرش سفره ماهی روی آب

پرواز و پرش سفره ماهی در روی آب

  عکس سفره ماهی ببری  

 عکس صفره ماهی - گالری عکس حیوانات  

سفره ماهی پلنگی - خال دار

تصویر سفره ماهی زیبا  

عکس شنا کردن سفره ماهی در لا به لای مرجان ها

aks sofreh mahi  

aks sofreh mah - koseh mahi

عکس های زیبا از سفره ماهی - آبزیان دریایی  

تصاویر ناب و کمیاب از حیوانات زیر دریا - سفره ماهی زیبا

 عکس سفره ماهی  

u;s stvi lhid - ;,si lhid

 بهترین سایت عکس حیوانات  

aks sofree mahi ziba -heyvanat zir abi

 u;s stvi lhid - Hfcdhk nvdhdd

بزرگترین گالری عکس حیوانات دریایی 

 

کی وردها : عکس های زیبا از سفره ماهی ها ، معرفی گونه های مختلف سفره ماهی ها ، تصاویر کمیاب از صفره ماهی ها ، عکس های با کیفیت بسیار زیبا از موجودات زیر دریا ، پرش سفره ماهی از داخل آب ، عکس شنای کوسه ماهی در داخل مرجان های کف اقیانوس ها ، شناخت موجودات آب زی و ماهی ها

'hgvd u;s stvi lhid , ;,si lhid ih - u;s khf , ;ldhf hc l,[,nhj cdv nvdh - u;s wtvi lhid - lv[hk , hrdhk,s  - aks sofrehh mahi va koseh ha - galeri aks sofreh mahi ziba - tasavir

ba keyfiyat az mojodat zir darya va ogyanos ha - manta photo gallery - best photo of sea animals

 

منبع : http://animal-photo.ir/post/2